Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

вівторок, 11 лютого 2025 р.

7 клас 12.02.25 Урок № 26

Тема: Профілактика неінфекційних захворювань, що набули соціального значення. Підсумкова робота «Гр.3 Добробут».                                                                            Домашнє завдання: Опрацювати інформацію в підручнику (§11,ст.113-121);  намалювати соціальну антирекламу вживання ПАР.

Жити кожен добре хоче, мати гарний настрій тіло,

Але робить не охоче для здоров’я справжнє діло.

Як їмо? Чим запиваєм? Як себе ми розвиваєм?

Загартовуємось як, адже це все не пустяк.

На здоров’я все впливає – медицина і спадковість

І природа налягає, лиш від тебе іде мудрість.

Як себе ти поведеш - те в майбутньому знайдеш!                                                                                    І від тебе лиш залежить, що за птахом ти зростеш!

"Запитання підліткам ставить відома людина..."

Оноре де Бальзак, французький письменник: "Люди бояться холери, але вино набагато небезпечніше її. Я упевнений у цьому, а ви?"

 Джордж Мур, англійський філософ: "Своїм здоров'ям і довголіттям я зобов'язаний тому, що жодного разу не доторкнувся ні до сигарети, ні до чарки... А на які пожертви здатні ви, сучасні підлітки, заради власного здоров'я і довголіття?"

Часи змінюють не тільки звичаї, традиції, а  й хвороби людей. Колись основними причинами захворювань були травми, каліцтва, люди були безсилі перед інфекційними захворюваннями та епідеміями. Завдяки розвитку науки з часом легко стали справлятися з інфекціями. Але цивілізація набирає обертів і надалі, змінюючи наше життя. Науково-технічний прогрес та різні галузі промисловості приносять користь нашому суспільству, але поруч з цим вони є причиною виникнення таких захворювань, про які люди раніше навіть і не знали. Хвороби цивілізації лікарі об’єднують у 2 групи: неінфекційні та інфекційні.                                                                        Цивілізація – щабель розвитку суспільства, коли соціальні зв’язки починають домінувати над природними. Хвороби цивілізації – проблеми зі здоров’ям людини, які виникли в результаті негативного впливу промислової та науково-технічної революції на довкілля і саму людину.  Соціальні хвороби,або хвороби, що набули соціального значення – це захворювання людини, виникнення і розповсюдження яких пов’язане переважно з несприятливими соціально-економічними умовами. Соціально небезпечні хвороби досить численні, взаємопов’язані, характеризуються швидкістю і непередбачуваністю поширення, можливістю появи нових форм, мають величезний спектр негативних наслідків і перш за все загрожують здоров’ю і життю людей. До них належать ВІЛ-інфекція (СНІД), венеричні захворювання, туберкульоз, гепатити, грип, наркоманія, алкоголізм та інші. Ці хвороби набули такого значення тому, що знизився загальний рівень життя населення, змінились умови перебування людей як на робочому місті, так і у побуті, збільшилась кількість хворих людей, які не отримують адекватного лікування, тощо. Існують багато речовин,які впливають на психіку людини й тому їх називають психоактивними, або ПАР, це – тютюн,алкоголь, деякі ліки,токсичні речовини,наркотики.

 Ожирінням називать надлишкові відкладення жирів в органах, підшкірній клітковині, тканинах. Виявляється захворювання значним збільшенням маси тіла внаслідок розвитку жирової тканини. Крім естетичних дефектів,  ожиріння викликає ряд проблем  зі  здоров'ям:

·         психо-фізичний  дискомфорт;

·         захворювання  суглобів ,  хребта;

·         підвищення ризику розвитку гіпертонії - високого кров’яного тиску, атеросклерозу- хвороб артерій , інсульту - порушенню роботи мозку, інфаркту  міокарда - змертвіння м’язів серця, уражень  печінки,  нирок, цукрового діабету, що може призвести до інвалідності і навіть смерті.

Причини розвитку ожиріння:

Ожиріння  найчастіше  розвивається  внаслідок  надлишку  надходження жирів, котрі  організм не встигає витратити. Надлишкові калорії перетворюються в жир, який  накопичується в сальниках, підшкірній клітковині, внутрішніх органах , черевній стінці. Більш, ніж у 90%  випадків до ожиріння веде переїдання. У 5% випадків захворювання викликане порушенням обміну речовин.

Ожиріння розвивається через ряд  факторів :

·         пасивний спосіб життя з малою фізичною активністю;

·         генетичні порушення ;

·         нераціональне харчування (надмірне споживання жирів, вуглеводів, солі, алкогольних і солодких напоїв, прийом їжі в нічний час тощо);

недосипання, стреси ,  прийом гормональних та психотропних лікарських засобів.

 Профілактика ожиріння:

- Раціональне харчування
- Заняття фізкультурою та спортом

- Відмова від шкідливих звичок

- Попередження стресів. Дотримання режим

 Цукровий діабет – це захворювання, яке виникає через порушення обміну речовин, при якому виникають проблеми із засвоєнням цукру на клітинному рівні. І це призводить до того, що в людини постійно відбуваються різкі коливання рівня цукру в крові. Головним джерелом енергії всього організму є глюкоза, яка забезпечує його роботу. І для того, щоб глюкоза потрапила в клітини, потрібен інсулін – гормон, який виробляє підшлункова залоза. Саме через брак цього гормону і виникає цукровий діабет. Якщо у хворого підшлункова залоза зовсім не виробляє інсулін – це перший тип діабету, інсулінозалежні, які щодня мають робити ін’єкції цього гормону. А другий тип діабету   це коли  організм виробляє інсулін, але  гормон  не сприймається організмом. Перший тип цукрового діабету виникає переважно в молодому віці через спадковість або після перенесення важких вірусних інфекцій, які пошкоджують підшлункову залозу. А другий тип – через неправильне харчування і зайву вагу, у віці після 40 років.
Симптоми  діабету:

Перші ознаки цукрового діабету проявляються так:

-Постійне відчуття голоду. 

-Постійна спрага.

-Хронічна втома. 

-Сухість шкіри. 

-Сповільнене загоєння ран.

Наявність трьох симптомів і більше – привід провести аналіз крові та звернутись до лікаря.

Тривала нестача глюкози в клітинах призводить до того, що ті  починають спалювати власні жири і при цьому процесі виділяється ацетон – токсична речовина, яка отруює  увесь організм і може призвести до діабетичної коми – смертельно небезпечного  стану, при якому необхідно негайно звернутися  в лікарню.

 Профілактика  захворювання:

Водний баланс. Вода бере участь в процесі проникнення глюкози в клітини і є дуже важливою  для обміну речовин. Якщо організм зневоднений, підшлункова залоза перестає виробляти інсулін. Тому лікарі радять перед прийомом їжі випивати склянку води. Чай, кава, солодка вода, сік, пиво – не можуть замінити воду, клітини будуть сприймати їх як їжу.

Здорове  харчування. Основний чинник, без якого усі інші заходи марні. Також потрібно зменшити кількість споживання швидких ( хлібобулочні вироби)  вуглеводів – вони дають велике навантаження на підшлункову залозу і при цьому мають низьку енергетичну цінність.

Фізичні навантаження зможуть допомогти уникнути ожиріння ( основнй чинник  виникнення діабету 2 типу).
Стресостійкість. Стрес порушує діяльність
усіх органів і клітин, що призводить до виникнення багатьох захворювань . Тому важливо вміти зберігати спокій.

Регулярне обстеження в лікарів. Важливо якнайшвидше виявити хворобу, це допоможе знизити негативні наслідки хвороби і взяти її під контроль.

 Серцево-судинні захворювання є найпоширенішими в усіх країнах світу. Їх поділяють на хвороби серця (інфаркт міокарда, аритмія,вади серця), хвороби артерій (атеросклероз, інсульт , гіпертонія), хвороби вен (варикозне розширення вен, тромбофлебіт).

Інфаркт міокарда- це  часткове змертвіння серцевого м’яза внаслідок порушення його кровопостачання.

Атеросклероз – це зміни стінок артерій, внаслідок чого вони втрачають еластичність і стають крихкими.

Гіпертонічна хвороба – це  підвищенний тиск крові у артеріях.

Інсульт мозку – це гостре порушення кровообігу мозку.

Причини серцево-судинних захворювань:

-          гіподинамія-  зниження рухової активності,

-          шкідливі звички ( куріння, алкоголь, наркотики),

-          стреси,

-          неправильне харчування:  переїдання, зловживання м’ясною їжею,

-          забруднення довкілля:лікарські препарати, хімічні засоби захисту рослин, добрива, викиди підприємств, побутова хімія.

Профілактика серцево-судинних захворювань:

- рухова активність. Заняття спортом,

- раціональне харчування з переважним вживанням овочів, фруктів, рослинних жирів,

- зниження маси тіла, якщо є потреба,

-  попередження стресів,

- боротьба із шкідливими звичками.

Онкологічні захворювання (захворювання на рак) це  пухлини, що вражають внутрішні органи, кістки, лімфу,  кров.

Причини, що викликають онкологічні захворювання точно не відомі. Лікарі називають:

- спадковість,

- куріння,

- радіацію,

-  забруднення довкілля,

- неправильне харчування.

Явними загальними симптомами онкологічного захворювання є:

·         незрозуміла і  постійна  втрата ваги;

·         втрата апетиту;

·         постійне почуття втомленності

·         підвищена і не знижується довгий час температура тіла;

·         больові відчуття (в основному на пізніх стадіях);

·         збільшені лімфовузли.

Профілактика онкологічних захворювань:

-          виключення факторів, які можуть стати поштовхом для захворювання,

-          прийом препаратів, що пригнічують розвиток ракових клітин.

Що варто робити, щоб уникнути загрози:

Переглянути свій спосіб життя, раціон харчування.  Не курити, не зловживати засмагою, жити у мирі і злагоді з оточуючим світом.

Комп’ютерна залежність – «хвороба цивілізації», коли віртуальне життя заміняє справжнє.

Першими ознаками комп’ютерної залежності  є:

- пропуски шкільних занять через комп’ютерну гру вдома або відвідування комп’ютерного клубу;

- просиджування біля комп’ютера у нічний час;

- приймання їжі не відриваючись від комп’ютерної гри;

-уявлення і асоціювання себе з героями комп’ютерних ігор;

- відсутність інших захоплень крім комп’ютерних ігор;

- надання переваги комп’ютерним іграм, ніж спілкуванню;

- загальний час, проведений за грою перевищує час виконування домашніх завдань, прогулянки, спілкування з батьками і однолітками, інші захоплення;

- не уявлення чим себе зайняти, коли комп’ютер зламався;

- конфлікти з батьками і їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером.

Профілактика комп’ютерної залежності:

-  урізноманітнити  своє  життя реальними відчуттями-під час занять спортом, ігор з друзями, відвідувань концертів, виставок, прогулянок на природі, спілкуванні з домашніми тваринами, тощо.

- правильно відноситись до комп’ютера як технічного пристрою, за допомогою якого можна отримати знання і навички, але не емоції.

- робити перерву на 30 хвилин після кожних 20 хвилин роботи за комп’ютером.

- не пити і не їсти біля комп’ютера.

- не грати на комп’ютері перед сном.

- знайти собі цікаві заняття-записатися у гурток, розпочати щось майструвати своїми руками, читати книжки, малювати, грати на свіжому повітрі у м’яч, допомагати батькам по господарству.

- довіряти свої проблеми батькам, шукати  у них поради і підтримки, діліться своїми переживаннями або звернутися до шкільного  психолога.

Ігрова комп'ютерна залежність, або ігроманія - форма залежності, яка проявляється через нав'язливе захоплення комп'ютерними іграми і відеоіграми. Особливо швидко залежність формується у випадках, коли за допомогою гри людина намагається вирішувати свої психологічні проблеми і завдання.

Причини:

·         Брак реального якісного спілкування;

·         відсутність яскравих цікавих моментів у житті;

·         несформована психіка;

·         соціальні страхи, фобії;

·         конфлікти, розлад всередині сім'ї;

·         шанс відходу від реальних життєвих проблем.

Симптоми:

·         Небажання відволіктися від комп'ютерної гри;

·         роздратування при вимушеному відверненні від гри;

·         ейфорія або просто добре самопочуття, перебуваючи за комп'ютером і граючи в гру;

·         нездатність запланувати закінчення сеансу гри і час, проведений за комп'ютером;

·         забування про домашніх і робочих обов'язках, навчанні, домовленостях, запланованих зустрічах в ході гри на комп'ютері;

·         нехтування сном, гігієною, здоров'ям, на користь проведення якомога більшої кількості часу в грі;

·         відмова від нормальних прийомів їжі, перевага механічного «поглинання» нерегулярною, одноманітною їжі перед комп'ютером;

·         головні болі;

·         порушення травлення внаслідок нерегулярного і неправильного харчування;

·         проблеми з поставою;

·         тунельний синдром - ураження нервових стовбурів в області зап'ястя; виникає через незручні умови роботи з мишкою і клавіатурою та тривалого перенапруження м'язів;

нехтування особистою гігієною і пов'язані з цим проблеми

 Астенопія або синдром втоми очей – ослаблення зору, що виникає під час зорової роботи , особливо якщо спостережуваний об'єкт знаходиться на дуже малій відстані від ока.

Причини:

·         Читання великої кількості літератури;

·         перебування довгий час  за комп'ютером;

·         неправильне освітлення робочого місця;

·         неправильне положення тіла під час роботи;

·         виконання роботи з дрібними деталями.

Симптоми:

·       Відчуття важкості і втоми в очах;

·        головний біль та біль в очах;

·       спотворення величини і форми спостережуваних об'єктів;

·        запалення очей і сльозотеча;

·        розпливчастість і роздвоєння зображення;

·       пелена перед очима.

Алкоголізм - захворювання, що виникає при систематичному зловживанні алкогольних напоїв.

Причини частого вживання алкоголю:

·         конфлікти з рідними;

·         незадовільний рівень життя;

·         нездатність реалізувати себе в житті;

·         спосіб відчути внутрішній комфорт, сміливість;

·         перебороти сором'язливість.

Симптоми:

·       Провали в пам'яті;

·       незадоволення в тверезому стані;

·        постійні думки про спиртне;

·        ускладнення при роботі печінки та підшлункової залози;

·       втрата здатності до розумової роботи;

·       порушення координації, мови;

·       тремор пальців,

·       порушення сну та прийомів їжі;

·       емоційна нестійкість;

·       деградація особистості.

Раніше наркотики були десь далеко – в інших країнах, десь на Сході. Потім ми почули, що вони  з’явилися в деяких містах нашої країни, згодом - в районі, в нашому селі…                                           Наркотики – це речовини, які спричиняють отруєння організму, призводять до психологічної та фізичної залежності, послаблюють волю, шкодять здоров’ю людини. Унаслідок вживання наркотиків виникає захворювання – наркоманія, що призводить до глибокого виснаження організму людини, порушення його життєвих функцій. Наркотик - це отрута, що поволі руйнує не тільки внутрішні органи людини, але її мозок і психіку. Бензин або клей "Момент", наприклад, перетворюють людей на розумово неповноцінних за 3-4 місяці, "безпечна" конопля - за 3-4 роки. Людина, котра вживає морфін, через 2-3 місяці повністю втрачає людську подобу. Ті, хто вживають кокаїн, живуть не більше 3-4 років. Вони гинуть від "розриву" серця або від того, що їхня носова перетинка стоншується і нагадує пергаментний листок, який тріскається, лопається, і врешті-решт усе закінчується смертельною кровотечею. У разі вживання ЛСД людина втрачає здатність орієнтуватися у просторі, у неї з'являється відчуття того, що вона може літати. Дуже часто такі наркомани починають вірити у свої можливості і стрибають із даху багатоповерхового будинку. Кількість наркоманів зростає в усьому світі, в тому числі і в Україні. Наркоманія  в Україні набула  ознак епідемії. Середній  вік  початку  прийому  наркотиків – 13-15 років.  Наркоманія – це важка хвороба, яка дуже швидко розвивається. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30 – річного віку. Від передозування щорічно помирають молоді  люди, які не змогли правильно реалізувати себе в  суспільстві. Один наркоман призвичаює до наркотиків від 4 до 17 осіб на рік. Щодня ми чуємо про злочини, скоєні наркоманами, зруйновані долі, вкорочені життя. А тим часом наркоділки у жадобі надприбутків вдаються до підступних методів, щоб залучити до вживання наркотиків передусім молодь. Наркоіндустрія в усьому світі вважається не просто злочинним, а й особливо аморальним бізнесом, і карається дуже суворо. Та ніяка сила не захистить людину, якщо вона цього не хоче. Тому не забувай: ти з'явився на цей світ не для того, щоб марнувати своє життя і життя рідних, і тим паче не для того, щоб збагачувати наркоділків. Ти — неповторна особистість, у тебе є вище призначення, мрії, які ти маєш здійснити. Тебе оточують люди, яким ти дуже дорогий і які близькі тобі. Щоб зробити правильний і свідомий вибір, тобі передусім необхідно отримати правдиву інформацію про наркотики та жахливі наслідки їх вживання. Крім того, слід навчитися розпізнавати хитрощі, до яких вдаються наркоділки, уміти за будь-яких обставин відмовитися від пропозицій вжити наркотик. Наркомани, незалежно від виду наркотику, довго не живуть. Вони втрачають характерний для живих істот інстинкт самозбереження. Це призводить до того, що близько 60 % із них упродовж перших двох років після залучення до згубної звички роблять спробу самогубства. Багатьом це вдається…

  «Монстр»

Його спочатку «пригостили».

З цікавості він уколовсь.

А вдруге просто захотілось,

Хоч заплатити довелось.

Купив і  втретє, і вчетверте…

Були приємні відчуття,

Хоч розум вже казав відверто:

Занапастиш своє життя!

А далі вже не міг без цього:

Нестерпний біль  жалю не знав!

Ломило спину, руки, ноги…

Все з дому виніс. Все продав.

А монстр, який сидів у ньому,

Все вимагав: іще давай!

Де взяти гроші? Пусто в домі.

Проси, грабуй, кради, вбивай!

І він убив. Щоб гроші взяти.

Ні, то не він – то монстр убив.

А він за зілля те трикляте

Криваві гроші заплатив.

А потім, як прийшов до тями,

Жахнувсь і  поки мав ще час,

Взяв папірець і «Вибач, мамо!»

Черкнув, відкривши в кухні газ.

Коли квартиру відчинили,

Вже монстра в ньому не було.

Було лише холодне тіло –

Фінал за скоєне ним зло.                                                                                                                                       (автор невідомий)

Немає коментарів:

Дописати коментар