Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

Психологічна підготовка до ЗНО/ДПА












Як організувати підготовку до ЗНО (пам`ятка випускнику)
1.      Розпочинайте готуватися до тестування заздалегідь, по частинах, спокійно. Використовуйте підручники та посібники, рекомендовані для ЗНО.
2.      Починайте навчання з ранку, поки голова свіжа. Спочатку підготуйте місце для занять: приберіть зайве, що відволікає від основної мети – підготовки до тестування; зручно розташуйте підручники; вимкніть телефон; суворо скажіть собі: «З 9 до 12 я повинен вивчити стільки.»
3.      Починайте навчання з важких, незрозумілих тем, а прості залиште під кінець. Якщо складну тему залишити на потім, вона буде висіти над вами як дамоклів меч, не даючи спокою, знижуючи рівень запам`ятовування.
4.      Запам`ятовувати матеріал потрібно осмислено, а не механічно.
Запам`ятати легше те, що розумієш. Не зубріть, це довго і ненадійно: варто перенервуватись, забути бодай одне слово, і весь визубрений текст вилетить з голови. Намагайтеся знайти логічні зв`язки в досліджуваному матеріалі, скласти план, схему, зробити короткий запис. Якщо обсяг занадто великий, то розбийте текст на смислові уривки, намагаючись, щоб їх було не більше семи. Спробуйте узагальнити і передати основну думку кожного уривка однією фразою.
5.      Якщо у матеріалі, який ви вивчаєте, обмаль внутрішніх логічних зв`язків, то можна використовувати асоціації, а також «метод місця». Для цього необхідно уважно подивитися навколо себе. Відновивши в пам`яті обстановку, у якій ви вивчили матеріал, ви пригадаєте і його. Дати можна запам`ятовувати, уявивши їх у незвичайному вигляді (наприклад, вогняні цифри на тлі темної води).
6.      Не тримайте знання в собі, як у сейфі. Поділіться ними з дзеркалом, улюбленим собакою, однокласниками, батьками. Текст переказаний своїми словами, запам`ятовується краще, ніж багато разів прочитаний, але не переказаний.
7.      Перед офіційним тестуванням намагайтеся пройти якомога більше опублікованих тестів, щоб краще ознайомитися з типовими конструкціями тестових завдань. Поспішайте, тренуйтеся із секундоміром у руках. Контролюйте час виконання завдань, вчіться працювати в максимальному темпі.
8.      Чергуйте заняття і відпочинок: 40 хвилин занять, а потім 10 хвилин перерви. Бережіть очі, робіть гімнастику для очей.
9.      Дотримуйтесь режиму дня. Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Виділіть час на прогулянку, заняття спортом, допомогу вдома. Спіть не менше 8 годин. Харчування має бути 3-4 разовим, калорійним, багатим на вітаміни, але не надмірним. Після поживної їжі тягне на сон і займатися розумовою працею складно.

10.  Залиште один день перед тестуванням для повторення, ще раз зупиніться на складних питаннях. Напередодні тестування обов`язково виспіться!Багато вважають, що для повної підготовки не вистачає останньої ночі. Це неправильно! Невпаки, перед сном прогуляйтеся, прийміть душ. Добре виспіться, щоб прокинутися з відчуттям бойового настрою. У людини, яка гарно спала, голова працює краще.
Як поводитися під час ЗНО (пам`ятка випускнику)
 1.           Коли ви прийдете до пункту тестування, сядьте зручно, зосередьтеся. Позбутися не­рвування в перші хвилини тестування до­поможе глибоке дихання: зробіть вдих, по­тім повільний видих, уявляючи при цьо­му, що вдихаєте цілющий кисень, енергію, а видихаєте — нервування, невпевненість. Якщо нервування не минуло, то заплющте очі, розслабтеся, згадайте на хвилинку щось смішне або приємне.
 2. Уважно прочитайте завдання. Не лякай­теся, що ви нічого не знаєте. Такого про­сто не може бути! Почніть відповідати на запитання, у яких ви не сумніваєтеся, не зупиняючись на тих, які можуть викли­кати довгі роздуми.
 3. Читайте завдання до кінця. Перш ніж пи­сати відповіді, прочитайте питання двічі і переконайтеся, що ви правильно зро­зуміли його суть. Поспіх і неуважність може призвести до помилок у найпрості­ших завданнях.
 4.  Пропускайте! Необхідно навчитися про­пускати складні або незрозумілі завдан­ня. Пам’ятайте: у тексті завжди зна­йдуться такі питання, з якими ви нео­дмінно впораєтеся. Просто нерозумно не дібрати балів лише тому, що ви не дійшли до «своїх» питань, а застрягли на тих, які викликали труднощі.
 5.    Думайте, тільки про те завдання, яке ви­конуєте! Коли ви бачите нове завдан­ня, забудьте все, що було в попередньо­му. Пам’ятайте, що завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які використані в попередньому завдан­ні, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися й правильно виконати наступне завдання. Думайте лише що кожне нове завдання — шанс набрати бали.
 6.  Виключайте! Багато завдань можна виконати швидше, якщо не шукати правильну відповідь одразу, а послідовно виключати ті, які не підходять. Цей метод дозволяє концентрувати увагу лише на одному-двох  варіантах відповідей, а не на п’яти-шести одночасно (це значно важче).
 7. Вгадуйте! Якщо ви не впевнені у відповіді, але інтуїтивно можете віддати перевагу якомусь одному варіанту, то слід довіряти інтуїції.
 8Заплануйте два кола! Розрахуйте час так, щоб за дві третини всього часу пройтися по всіх легких завданнях (перше коло), а потім спокійно повернутися і поміркувати над складними питаннями, які спочатку довелося пропустити (друге коло). Залиште час для перевірки роботи.
 9Забудьте про шпаргалки! Після того, як ви бодай одним оком зазирнете у шпаргалку, ви почнете нервувати, що хтось бачив і все змішається в голові.
 10. Не турбуйтеся! Прагніть виконати всі завдання, але пам’ятайте, що на практиці це зробити нереально. Враховуйте, що завдання складені таким чином, що ніхто не повинен виконати їх на 100%. Навіть якщо вам здається, що ви припустилися багатьох помилок і просто завалили тест, дуже часто таке відчуття є помилковим і кількість виконаних вами завдань може виявитися цілком достатньою для гарної оцінки.

Памיятка Як краще підготуватися до тестування

1.    Приберіть усе зайве і те, що відволікає вашу увагу від безпосередньої мети – підготовки до ЗНО або ДПА. Заховайте від себе книжки, диски, телепрограму, відключить телефон. Суворо кажить собі: з 9-ої до 12-ої дня я повинен вивчити стільки-то.
2.    Почніть вчити з важких, незрозумілих тем, а легкі залишайте під кінець. Якщо складну тему відкладати на потім, вона висітиме, як домоклів меч, не даючи вам спокою. В результаті якість запамיятовування тем, які даються складно, різко знижуються, якщо не зводиться до нуля. Виникає це тому, що ви намагаєтесь відкласти нерадісний момент.
3.    Справжня мати начання – не повторювання, а використання. Не тримайте знання в собі, як в сейфі. Поділіться ними з дзеркалом, улюбленим собакою, батьками чи друзями. Можете час від часу робити невеликі картки з номерами білетів, витягайте їх і відповідайте. Відповідайте вдумливо і серйозно, бо добра репетиція, - запорука успішної вистави.
4.    Запамיятовувати матеріал треба осмислено, а не механічно. Не зубріть – це довго і дає ускладнення: варто перехвилюватися, забути хоч одне слово, як текст, виівчений таким способом, зітреться. Краще двічі прочитаний та переказаний, ніж пיять разів прочитаний без переказу. Встановіть логічну послідовнісь. Розбийте матеріал на смислові частини та знайдіть в кожній ключову фразу.
5.    Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Не доводьте себе до повного знесилення й упаду сил пізнанням науки. Не забувайте, що відпочинок теж необхідний. Не заборонена корисна праця на благо сімיї: помийте підлогу, сходіть до магазину.
6.    Почніть вчити матеріал зранку, поки “свіжа” голова. Займатися в останню ніч чи добре виспатися – справа індивідуальна. Але, як відомо, перед смертю не надихаєшся, а у людини, яка виспалась, голова працює краще, ніж у того, хто не виспався.
На іспиті
 1.   Ніхто не має сумніву, що ви добре знаете всі напрямки сучасної моди. Але більшість викладачів люди консервативні. Тому  всі ультрасучасні речі та екстравагантне вбрання краще зберегти для інших випадків, а для іспиту вибрати щось відповідно до ситуації. Бажано, щоб в вашому одязі переважали теплі відтінки: рожеві, оранжеві, жовті, жовто-зелені. Це налаштовує на доброзичливе ставлення.
2. Викладач завсім не бажає вашої крові. Намагайтесь навіяти собі, що викладачі зовсім не хочуть нікого “загрузити”. Більшість із них у шкільні та студентскі роки теж хвилювалися, складаючи іспити. І в них трусилися руки, коли вони тягли білет, калатало серце і перехоплювало подих при відповіді.
3. Від усмішки стане всім світліше! Тому посміхайтесь щиро і від всієї душі, і тоді перший контакт з викладачем буде добрим. Відповідаючи, намагайтесь дивитися не з-під лоба на викладача, а відкрито.
4. Якщо вам ставлять запитанння, це не значить, що вас хочуть “загрузити”. Як  правило, ці запитання уточнювальні і в них уже є відповідь, або її частина. Тому геть сумніви і хвилювання. Зробіть глибокий повільний вдих і видих. Не поспішайте видавати перше, що прийде вам на думку. Про вас не подумають поганого, якщо ви скажете:”Дайте мені трохи подумати, будь ласка!” Ви всигните заспокоїтися, і відповідь зיявиться сама по собі.

  Памיятка випусникові Як поводитися під час ЗНО

1.   Позбутися хвилювання у перші хвилини тестування допоможе гибоке дихання: зробіть вдих, потім видих, уявляючи при цьому, що вдиихаєте цілющій кисень, енергію, а видихаєте – хвилювання, невпевненість.
2.   Не слід лякатися та засмучуватися у першу ж хвилину іспиту, що нічого не знаєш. Такого просто не може бути! Почніть із того запитання, на яке можете правильно відповісти. Поступово пригадаєте й інші відповіді.
3.   Якщо не знаєте відповіді, то краще запитання залишити й перейти до наступного. Якщо залишиться час, можна буде потім повернутися.
4.   Памיятайте, що завдання в тестах не повיязані одне з одним, тому знання, які застосували в одному, вже вирішеному, зазвичай не допомагають, а тільки заважають концентруватися та правильно відповідати далі.
5.   Більшість завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на одному-двох варіантах.
6.   Залиште час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути продивитися її та помітити явні помилки.
Режим дня

Поделіть день на три частини (8+8+8):

-        Готуйтесь до ЗНО або ДПА 8 годин на день;
-        Займайтеся спортом, гуляйте, потанцюйте – 8 годин;
-        Спіть не менше 8 годин, якщо хочете чи треба, влаштуйте собі тиху годину після обіду.

 Як підтримати працездатність

-        Чергуйте розумову і фізичну працю.
-         У гімнастичних вправах перевагу слід віддавати перекиду, свічці, стійці на голові, оскільки посилюється притік крові до клитин мозку.
-         Бережить очі, робіть перерву кожні 20-3- хвилин (відвести очі від книги, поглянути вдалину).
-         Мінімум телепередач!

 Що робити, якщо втомилися очі?

-        погляньте по черзі вгору-вниз (25с), ліворуч-праворуч(15с);
-        напишіть своє імיя, по батькові, прізвище;
-        фіксуйте погляд на віддаленому предметі (20с), то на аркуші паперу перед собою (20с);
-        намалюйте очима квадрат, трикутник – спочатку за годинниковою стрілкою, потім навспак.
Формули перемоги
 Вдало підготуватися до ЗНО та іспитів, перебороти невпевненість, лінь, страх – це теж маленька перемога на великому шляху життя. Дозвольте собі мати далеку й високу мрію про майбутнє, вчіться працювати над собою і досягати мрії. Ви можете захотіти стати багатим і впливовим, як Білл Гейтс, видатним актором, знавцем багатьох  іноземних мов, мандрівником, винахідником чи президентом, і тоді докладете більше зусиль для розвитку своїх здібностей та загартування характеру, бо знатимете, заради чого це робите. Памיятайте – перемога не завжди приходить до найсильнішого чи найспритнішого, але рано чи пізно вона приходить до того, хто повірить у себе.
1. Якщо ти думаєш, що програєш, то програєш.
2. Якщо ти думаєш, що не зможеш, то не зможеш.
3. Якщо ти хочеш, але боїшся, то не досягнеш мети.
4. Якщо ти чекаеш на невдачу, вона прийде до тебе.
5. Успіх завжди з тим, хто його прагне.
6. Справжній двобій відбувається у твоєму розумі.
7. Якщо ти думаєш про перемогу, то переможеш.
8. Повір у себе, щоб виграти.
Практична вправа
Спробуйте переконати себе за такою схемою:

Я успішно складу всі тести

- тому що…

          -    навіть якщо..
        -    не зважаючи на…
        -    так, що…
        -    завдяки…
        -    так само, як і…
        -    разом з…
        -    спираючись на…
        -    бо прагну…

Можливо, ці висловлювання стануть дієвою формулою вашого оптимістичного конструктивного настрою у підготовці до тестування.

 Поради шкільного психолога батькам

 1.              Контролюйте, скільки спить ваш син чи донька. Регулярне недосипання небезпечне для психіки, послаблює імунітет і загострює хронічні захворювання дітей.2.  В екзаменаційний період дуже важливе харчування випускників. Воно має бути повноцінним. Підліткам слід давати продукти, які містять вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. У натуральному вигляді є в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.3. Споживання на добу до 8 склянок рідини впливає на організм, зокрема, покращюється робота нирок, вони краще протидіють інфекціям. При цьому корисно пити звичайну воду, натуральні соки. Вживання кави не підвищує працездатності, а производить до зневоднення організму та підвищеної роздратованості.4. Звертайте увагу на посуд, з якого їдять ваші діти. Краще, аби він був золотавий. Цей колір заспокоює нервову систему, концентрує увагу, покращує настрій і памיять.5. Частіше спілкуйтеся зі своїми дітьми, переймайтеся їхніми проблемами, допомагайте розвיязувати їх. Займіть позицію друга для своїх синів та дочок.

 У день ЗНО

Щоб менше нервуватися під час зовнішнього тестування, слід з’явитися до пункту тестування на 20 хвилин раніше. Їх вистачить для того, щоб налаштуватися на тести, підготуватися психологічно. Якщо є можливість, то найкраще прийти на тестування пішки.

Будьте сконцентрованими. Не звертайте уваги на поведінку оточуючих. Для вас повинен існувати лише текст завдань і годинник.
Дійте швидко, але не поспішайте. Перед тим як дати остаточну відповідь, двічі прочитайте завдання, переконайтеся, що ви правильно зрозуміли, що від вас вимагається.
Спочатку виконуйте ті завдання, у правильності відповідей на які ви не сумніваєтеся.
Пропускайте! Потрібно навчитися швидко пропускати складні й незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.
Завжди читайте уважно завдання до кінця. Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви — це найкоротший шлях до помилок.
Думайте лише про поточне завдання. Коли ви бачите нове завдання, забудьте про попереднє. Якщо попереднє завдання вам не під силу, забудьте про цю проблему. Наступне завдання — це шанс набрати додаткові бали.
Використовуйте методику виключення. Якщо не знаєте правильної відповіді, то можна розпізнати всі неправильні відповіді через їхню абсурдність.
Заплануйте два кола перевірки. Завжди перевіряйте себе. Навіть якщо відповідь легка й однозначна на перший погляд.
Вгадуйте. Довіртеся інтуїції, й вона разом із логічним мисленням допоможе впоратися із завданням.

Задовго до ЗНО
Зовнішнє тестування вимагає завчасної підготовки, у тому числі й психологічної. Не варто ставити перед собою надзвичайно складні завдання, адже чим менше часу залишається до тестування, тим важче їх виконати. Краще сформулювати основну задачу, потім розбити її на невеликі частини, які дійсно можна виконати у визначений проміжок часу. Це допоможе зменшити хвилювання, викликане майбутнім зовнішнім тестуванням, а сам шлях до успішного складання тестів ЗНО буде не таким тернистим. Якщо складно відразу сконцентруватися на вивченні предмета, то варто почати з повторення матеріалу або з вивчення легкої теми. Як тільки заняття стануть більш продуктивними, можна переходити до більш складних розділів. Такий підхід не дозволить зневіритися у власних силах.

  Спочатку слід підготувати місце для занять. Приберіть зі столу всі зайві предмети, зручно розкладіть свої зошити, підручники, ручки тощо.  Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. Не потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо додати картинки, фіранки, серветки, лампи тощо таких кольорів. Також слід зауважити, що за твердженням учених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20 %.

Складіть план своєї роботи. Перед тим визначте, хто ви є? — сова чи жайворонок. Складіть план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ви робите, і не говорити оточуючим: «Я займаюся чи готуюся». Найкраще висловлюватися так: «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал».
Починайте зі складного, але посильного. Найлегше і найприємніше залишайте на час після обіду.
Чергуйте заняття й відпочинок. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30–40 хв. Максимум уваги досягається після 10–15 хв від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5–10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувайте під час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити недовгі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на певний час.
Тренуйтеся щодня виконувати тести. Робіть це із секундоміром.
  Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, учіться робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядайте.
Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ви вивчили новий матеріал, і через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим за попереднє.
  Займайтеся самопереконанням: незважаючи на простоту це є дієва зброя. Повторюйте про себе: «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний, я напишу добре тестування».
Щодня варто виконувати спеціальні вправи, що допоможуть зняти емоційне напруження й утому. У день зовнішнього тестування такі вже звичні вправи допоможуть швидко побороти хвилювання.

 День перед складанням ЗНО

Зовнішнє незалежне тестування — це важлива подія в житті кожного абітурієнта, тому в день перед тестуванням варто приділити собі та своєму відпочинку максимум часу. Зовнішнє незалежне тестування вимагає багато уваги. Тому напередодні ЗНО не варто себе перевантажувати, постійно тренуючись в складати тести, знову й знову вивчаючи нотатки або підручники.

НЕОБХІДНО:
·        виспатися, щоб прокинутися в хорошому настрої, бадьорим, готовим до великих звершень;
·        підготуватися психологічно, налаштуватися лише на позитив. Для цього можна роздрукувати власний сертифікат, у якому варто проставити з обраних для тестування предметів максимальну кількість балів. Буде добре, якщо такий сертифікат буде постійно перед очима;
·        закохатися в обраний для ЗНО предмет, відчути, що він вартий захоплення, інтересу. У своє захоплення слід дійсно повірити;
·        пам’ятати, що думки матеріалізуються, тому не можна сумніватися у своїх знаннях. Думайте про можливості, які відкриються після складання ЗНО: про нових друзів, омріяну професію, переваги студентського життя;
·        повторити вивчений матеріал, щоб упевнено почуватися на зовнішньому тестуванні. На це виділити той час, коли працюється найкраще;
·        за декілька днів до тестування «сісти» на спеціальну «розумову» дієту. До звичайного раціону можна додати мюслі, банани, родзинки, горіхи й шоколад;
·        провести вільний час на свіжому повітрі, найкраще — у парку.
Дуже важливим для досягнення успішного результату є правильний розрахунок часу на виконання завдань усіх форм.


 

Немає коментарів:

Дописати коментар