Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

понеділок, 28 квітня 2025 р.

9 клас 29.04.25 Урок №31

Тема: ВІЛ/СНІД: проблема людини і проблема людства. Формула індивідуального захисту. Тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С. Протидія дискримінації ВІЛ-позитивних людей.                                                                                                         Домашнє завдання: Опрацювати інформацію в підручнику (§25-26, ст.119-131); намалювати листівку «10 фактів про ВІЛ/СНІД (або про гепатити В та С).

Байка Езопа «Жаби»

Серед зеленого поля було невеличке блакитне озерце. Жили в ньому дві жаби. Зиму перебули вони щасливо. В озері було багато поживи, і жаби нічим не клопоталися. 
Але настало таке спекотне літо, що озерце висохло, зосталася від нього маленька калюжка. У ній і ховалися жаби, нарікаючи на жорстоку долю. 
- Довго тут не висидиш,- каже якось одна жаба.- Щодень стає жаркіше,- скоро й ця вода висохне. 
- Авжеж,- відповідає друга.- Треба шукати кращого місця. Може, десь недалечко є річка чи більше озеро. Пересиділи б там спеку, а з першими дощами повернулися б сюди. 
- Гаразд,- погодилася перша.- Зараз же вирушаймо. 
- Коли так, то й так. Уперед! 
Вилізли жаби з озерця, подалися шукати ліпшого притулку. Незабаром бачать - колодязь. 
- О! Там є вода! - сказала одна жаба. 
                                                                                                    Доплигали вони до колодязя, зазирнули. 
- Ну й глибоко! 
- А скільки води! Стрибнемо? Де ще знайдеш краще? 
І перша жаба вже намірилася стрибнути, як інша скрикнула.
                                                              - Стій, дурепо! - спинила її подруга.- А коли й тут висохне вода? Звідси вже не вилізеш - високо. Краще пошукаймо іншого місця, де ми будемо в безпеці; навіщо стрибати в першу-ліпшу яму, не думаючи, що буде по тому?

 На нашій планеті три інфекції збирають найбільшу кількість жертв: малярія, СНІД, туберкульоз.  ВІЛ/СНІД зꞌявився відносно недавно - близько 40 років тому.                                                                Трохи статистики: Сьогодні число ВІЛ – інфікованих у світі перевищує 30 млн., а померло від цієї хвороби 6 млн. людей. Щоденно у світі заражається ВІЛ понад 6 тис. людей, що дає змогу говорити про пандемію СНІДу. Україна за темпами розвитку епідемії ВІЛ-інфекції посідає друге місце в Європі, і 5 у світі, наздоганяє навіть Африку. Середня тривалість життя ВІЛ – інфікованої людини становить приблизно 12 років, однак сучасні препарати збільшують цю цифру в 2-3 рази. На сьогодні,на жаль,не існує вакцини для профілактики СНІДу і не достатньо ефективні методи лікарської терапії цього захворювання. Сучасні препарати для лікування СНІДу діють в середині клітини, не дозволяючи ВІЛ розмножуватись. За оцінками ВООЗ у світі пів мільярда людей хронічно інфіковані гепатитом В або С, у більшості ця хвороба приводить до цирозу або раку,якщо її не лікувати. Всього існує 5 видів гепатитів, і від деяких е вакцини та лікування, а від деяких і немає. Шляхи передачі ВІЛ та гепатитів та умови їх передачі однакові у цих хвороб, хоча ВІЛ - це хвороба крови та імунної системи, а гепатит - хвороба печінки (від гр. «гепато»), і ще ці хвороби об’єднує їх вірусна природа.

ВІЛ – це збудник захворювання на ВІЛ-інфекцію 

Вірус – мікроорганізм, який можна побачити тільки під електронним мікроскопом

Імунодефіцит – неспроможність імунної системи захистити організм від інфекцій

Людина – організм, у якому розмножується вірус

СНІД

Синдром тому, що в людини виникає багато різних симптомів та захворювань

Набутий – передається на генетичному рівні

Імунний – тому, що вражає імунну систему

Дефіцит – тому, що імунна система ослаблена і не здатна боротися із інфекціями

      Від зараження ВІЛ-інфекцією нас захищає не імунітет, а наша поведінка. Зокрема, наше відповідне ставлення до цієї проблеми і толерантне ставлення до людей з ВІЛ, наші знання про шляхи передавання і вміння безпечно поводитися з кров’ю інших людей.

     Відомо три шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією.

1.   Від матері до дитини 
2.   Статевий
. Навіть при єдиному контакті можна інфікуватися, тому такий контакт має бути тільки між дорослими людьми, які чітко уявляють наслідки таких дій. Ні за яких обставин це не може бути примусово, за порадами подруг, друзів, заради моди.
3.   Через кров.
ПЕРІОД ВІКНА
.  Відбувається ВІЛ-інфікування. Більшість людей не помічають, що інфіковані, але дехто може на короткий час занедужати. Хворі люди інфікують інших, хоча обстеження  на ВІЛ-позитивну пробу може не виявити. Триває   2-12 тижнів може тривати до 6 місяців. Тому лікарі рекомендують робити повторний аналіз.

БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРІОД.   Появляються у крові антитіла, які уможливлюють діагностування  ВІЛ-інфекції. Відсутні симптоми або поява деяких з них: втрата ваги, надмірна втома, пітливість, пронос, температура довгий час  до місяця тримається 37-37,5 . Можливо, коли раптово піднімається температура до 40 і так же раптово падає. Ніяких ознак інших хвороб не має. Триває від 6 місяців до 10 і більше років
 СТАДІЯ СНІДУ
. Виникнення загального імунодефіциту. На тлі загального імунодефіциту виникають різні інфекції, або злоякісні пухлини, що призводять до смерті. Людина вмирає від того, що організм не здатен боротися з хворобою. Хвороби виснажують організм. Триває від 6 місяців до 12 і більше років.

Формула індивідуального захисту від ВІЛ

На індивідуальному рівні ризику ВІЛ-інфікування можна уникнути або суттєво зменшити його за допомогою простої формули: «Утримання, вірність, захист, стерильність».

  Серед всіх вірусних гепатитів найчастіше зустрічаються гепатити В і С. Ці захворювання передаються через кров і статевим шляхом, протікають переважно безсимптомно і призводять до розвитку важких ускладнень. Збудником гепатитів В і С є вірус. Він дуже стійкий до різних хімічних і фізичних дій, тому простого миття, кип’ятіння недостатньо для знезараження предметів, які контактували з кров’ю хворого. Цим пояснюється поширення інфекції. Вірус гепатиту С представлений 11 генотипами. Кожен з них має своє географічне поширення, чутливість до лікування і здатність викликати певні особливості хвороби.  При обіймах, поцілунках, побутових контактах інфікування вірусними гепатитами не відбувається. Проте близькі хворих людей повинні враховувати, що джерелом небезпечних вірусів є приладдя для гоління, зубні щітки, манікюрні та педикюрні інструменти хворого, а також інші предмети, на які потрапляє кров. Беручи до уваги шляхи передачі цих інфекцій, можна виділити наступні групи ризику зараження парентеральними гепатитами:

§  Ін’єкційні наркомани.

§  Люди, які мають безладні статеві зв’язки.

§  Сексуальні партнери хворих на гепатит.

§  Родичі і співмешканці хворих гепатитом.

§  Медичні працівники.

§  Гомосексуалісти і люди, які віддають перевагу збоченій формі сексу (при таких сексуальних контактах висока ймовірність травмування слизових оболонок і відповідно зараження).

§  Діти, народжені від хворих гепатитом матерів.

§  Люди, які страждають недугами, які вимагають переливання крові або гемодіалізу.

§  Особи, які часто піддають своє тіло татуажу і пірсингу.

Гепатит В і гепатит С мають схожі симптоми. Від моменту попадання вірусу в організм до появи ознак хвороби при гепатиті В проходить в середньому 2-6 місяці, при С – 1,5-2 місяці. Початок захворювання може бути гостро вираженим або прихованим.

При гострому початку з’являються такі ознаки гепатиту:

§  жовтизна шкіри і білків очей;

§  потемніння сечі;

§  світлий стілець;

§  висока температура тіла;

§  слабкість, погане самопочуття;

§  нудота.

Лікування гепатитів В і С. При гострій формі хвороби специфічне противірусне лікування не проводиться. Хворим рекомендується дієта, спокій, дезінтоксикаційна терапія. Якщо виявлено хронічний гепатит, противірусна терапія дозволяє попередити розвиток цирозу, поліпшити стан хворого, проте повного одужання не гарантує. Схема лікування хворих з хронічним гепатитом В включає: дієту з мінімальним вмістом тваринних жирів і високим вмістом ліпотропних продуктів (рослинних масел, нежирних молочних продуктів, риби, пектинових овочів і фруктів), а також повна відмова від алкоголю. При гепатиті С також важлива дієта і відмова від алкоголю.

Профілактика вірусних гепатитів

Для гепатиту В найбільш ефективна профілактична міра – це вакцинація. Вона здійснюється за наступною схемою: дитина отримує три дози препарату – в перші дні життя, в місяць і півроку. Імунітет формується практично у всіх щеплених і зберігається 10 і більше років. Ревакцинація через кожні 10 років проводиться за наявності показань (наприклад, якщо людина входить в групу ризику). Дорослі також повинні робити цю процедуру. Заходи профілактики гепатиту В такі ж як і при гепатиті С, від якого щеплення немає: захищені статеві контакти, використання одноразових шприців, по можливості мінімізація відвідувань салонів манікюру, пірсингу, татуажу, дотримання заходів безпеки в побуті (для близьких хворого на гепатит), відповідальне ставлення медичного персоналу до своїх обов’язків (по дезінфекції інструментарію) і т.д

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на кінець 2023 року у світі налічувалося 39,9 мільйона людей, які живуть з ВІЛ. Понад 354 мільйони людей живуть з хронічним вірусним гепатитом B  або C. В Україні, за офіційними даними станом на 01.01.2024 року, під медичним наглядом перебувало 157 435 людей, які живуть з ВІЛ. За оціночними даними 2019 року, в Україні інфіковано ВГC орієнтовно 5% населення, з них близько 3,6% мають хронічний вірусний гепатит C. Вірусним гепатитом B, за цими ж оцінками, інфіковано 1,5% населення. Однак багато людей, які живуть з ВІЛ та/або вірусними гепатитами (ВГ), не знають про це. В умовах війни ризики інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами зростають. Це відбувається через збільшення кількості травм, поранень, контактів з кров’ю та неможливістю всюди належниим чином забепечити інфекційний контроль обмеженим доступом до бар'єрної контрацепції. Саме тому потреба в тестуванні на ці інфекції стає ще актуальнішою. Своєчасно встановлений діагноз та вчасно розпочате лікування дозволяє зменшити смертність, подальше поширення ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів і уникнути серйозних ускладнень для здоров’я людини. Аби вчасно виявити ВІЛ-інфекцію або вірусний гепатит B чи C знадобиться лише кілька крапель крові і до 30 хвилин часу.

Методи діагностики ВІЛ-інфекції і вірусних гепатитів

·         інструментальні методи — імуноферментний аналіз;

·         швидкі тести.

Імуноферментний аналіз дослідження крові на вміст серологічних маркерів ВІЛ та вірусних гепатитів B і C проводиться із застосуванням спеціального обладнання, тому здійснюється лише в лабораторіях закладів охорони здоровя; проведення цього аналізу потребує від декількох годин до кількох днів для отримання результату. Здебільшого, такий метод використовується для дослідження великої кількості зразків крові пацієнтів (наприклад, під час обстеження крові донорів, а також для обстеження вагітних жінок). Швидкі тести не поступаються за своєю точністю інструментальним методам, але дозволяють отримати результат тестування вже через 15–30 хвилин. До того ж отримати послугу з тестування на ВІЛ або вірусні гепатити B і C можна безпосередньо під час звернення до сімейного лікаря або іншого надавача послуг зі скринінгу.

Зробити тест на ВІЛ та/або вірусні гепатити можна:

·         у сімейного лікаря;

·         у неурядових організаціях;

·         у закладах охорони здоров’я, позначених на картах:

·         де зробити тест на вірусні гепатити — карта закладів на сайті Центру громадського здоров’я України: https://tinyurl.com/mtscehdu

·         де зробити тест на ВІЛ — карта закладів: https://tinyurl.com/bcv9m4xn

Всі обстеження пропонуються безоплатно та конфіденційно, оскільки ці послуги входять до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій.                                                                               Що робити, якщо результат тесту позитивний? Не панікуйте. Зверніться до лікаря. За його призначенням вам зроблять додаткові дослідження, щоб підтвердити чи спростувати результат тестування. У разі підтвердження діагнозу, лікар призначить відповідне лікування.  У випадку вірусного гепатиту C лікування триває від 3 до 6 місяців — 90–95% хворих повністю одужує. Лікування вірусного гепатиту В у більшості випадків є пожиттєвим, і хоча не досягається повного одужання, лікарські засоби ефективно контролюють вірус в організмі та запобігають ураженню печінки. Чим раніше буде виявлено вірус та розпочато лікування – тим вищі шанси на повне одужання або контроль вірусу. Пацієнтам, яким встановлено діагноз ВІЛ-інфекція, пропонується антиретровірусна терапія (АРТ) для зниження вірусного навантаження в організмі до невизначального рівня, внаслідок чого людина не може передати вірус іншим. Якщо результат негативний і є ризики інфікування надалі, вам нададуть рекомендації щодо профілактики, в тому числі доконтактної профілактики. Наразі існують ефективні ліки, які закуповуються державою. Відтак лікування ВІЛ та вірусних гепатитів є безоплатним для пацієнтів.                       Дискримінація – це обмеження прав частини населення за певною ознакою. Такою ознакою може бути будь-яка значуща відмінність особистості, наприклад раса, національність, стать, релігійні переконання, інвалідність, рід занять, стан здоров’я.                                                         Стигма (від грец. stigmaтавро, пляма, ярлик) — це характеристика людини або групи, що є свого роду вадою та спричиняє прагнення покарати, ізолювати або якось інакше принизити людей. Стигма є надзвичайно сильним соціальним ярликом, що змушує ставитися до людини як до носія небажаної риси.                                                                                                                          Будь-яка людина має однаковий ризик заразитися вірусом імунодефіциту. На сьогодні ВІЛ/СНІД не зважає на такі традиційні кордони, як статева належність, сексуальні вподобання, спосіб життя, соціальний статус чи расу. Всі ми рівні перед ризиком бути враженими ВІЛ-інфекцією, і тільки від нас самих, від нашого розуміння ризику, від нашої поведінки залежить наше здоров’я. Хворі на СНІД – такі ж люди, як усі. І кожен може опинитися на їхньому місці. Наше завдання – застерегти людство від цієї страшної хвороби. І жити, щоб бути здоровими, кохати і бути коханими па просто щасливо жити на цій прекрасній Землі!

Немає коментарів:

Дописати коментар