Тема: Репродуктивне здоров’я молоді. Стан репродуктивного здоров’я молоді в Україні. Негативні наслідки ранніх статевих стосунків. Домашнє завдання: Опрацювати інформацію в підручнику (§23-24, ст.112-118); скласти пам’ятку про власні правила збереження репродуктивного здоров’я.
Батьки бережуть дочку до вінця, а чоловік жінку до кінця. Прислів’я
Хтось на даний час свого життя бачить своє щастя в тому, що він в майбутньому стане митцем, хтось – фінансовим генієм, хтось – майбутнім олімпійцем, хтось – у матеріальних благах. Та більшість людей можуть дійсно почуватись щасливими, лише виконавши особливе призначення – продовження роду. Можливо ви ще не замислювалися над цим питанням. Однак мине час, і створення сім’ї, народження та виховання дітей стануть найважливішим і найвідповідальнішим у вашому житті. З біології ви знаєте, що репродукція – це відтворення організмом нових особин, розмноження. Репродуктивне здоров’я – це здатність чоловіка або жінки протягом плідного віку народжувати здорових дітей. Воно залежить від дотримання здорового способу, профілактичної освіти, морально-духовних цінностей особистості, інформаційної політики в ЗМІ. Репродуктивне здоров’я – це стан цілковитого фізичного, розумового і соціального добробуту, а не просто відсутність фізичних вад або недуг у всіх питаннях щодо репродуктивної системи, її функцій і процесів. Репродуктивне здоров’я залежить від дотримання здорового способу, профілактичної освіти, морально-духовних цінностей особистості, інформаційної політики в ЗМІ.У багатьох розвинутих країнах пропагується утримання від раннього статевого життя. Раннє статеве життя може спричинити багато проблем, пов’язаних з психологічною, фізіологічною, моральною неготовністю дівчини та юнака до сексуальних стосунків, впливом на здоров’я молодих людей і майбутнє життя. Статева зрілість настає раніше, ніж повне дозрівання організму. Тому ранні статеві стосунки – це надмірні навантаження для молодого організму. Адже в період дозрівання, коли людина формується, їй для повноцінного розвитку потрібно значно більше сил, ніж дорослому організмові. Раннє статеве життя зазвичай починають підлітки з несформованими моральними принципами, які не мають необхідних відомостей про особливості власного розвитку, які через незнання легковажно ставляться до свого здоров’я та здоров’я своїх майбутніх нащадків. Народження дитини – це радість і велике щастя для жінки. Та якщо її організм не готовий до народження дитини, вагітність може стати загрозою для життя як молодої матері, так і її дитини. Окрім фізіологічних проблем, пов’язаних з вагітністю, постає і проблема психологічної неготовності молодих людей брати на себе відповідальність за виховання дитини. Ранньою або підлітковою вагітністю прийнято вважати стан вагітності в дівчаток-підлітків вікової категорії від 13 до 19 років. Більша частина ранніх вагітностей є незапланованою. Звідси сумна статистика:
·
70% вагітностей закінчуються
абортами (дуже часто - на пізніх строках),
·
15% - викиднями,
·
15% - родами.
Проблеми, з якими стикаються вагітні підлітки по цілому світі:
·
Сорок відсотків дівчат (понад
900 000 щороку) вагітніє до 20 років.
·
Близько 40 відсоткам юних
матерів — менше 18 років.
·
Діти підлітків частіше страждають
від жорстокого поводження і недбалого ставлення, ніж діти старших батьків.
·
Лише 4 з 10 матерів,
яким ще немає 18 років, закінчують середню школу.
·
Близько 80 відсотків хлопців
не одружуються з юними матерями своїх дітей.
·
Зі шлюбів, укладених через те, що
дівчина завагітніла, зберігається лише 30 відсотків. Шлюби
в підлітковому віці вдвічі частіше закінчуються розлученням, ніж ті шлюби,
коли жінка виходить заміж щонайменше у 25 років.
· Діти неповнолітніх матерів частіше народжуються передчасно і мають при народженні малу вагу. Через це збільшується імовірність того, що дитина помре ще немовлям або народиться сліпою чи глухою, розумово відсталою, психічно хворою, гіперактивною чи матиме церебральний параліч, хронічні респіраторні захворювання. Відповідальне ставлення до свого здоров’я в підлітковий період сприятиме зміцненню репродуктивного здоров’я. Народження дитини – це диво, щастя для кожної людини. На жаль, цього дива може і не статися, якщо змолоду недбайливо ставитися до свого здоров’я. Але кожен може навчитися захищати життя та здоров’я своє і майбутніх дітей. Демографічна ситуація — це показники народжуваності, смертності в цілому і смертності дітей, тривалість життя, відношення в суспільстві між різними віковими групами населення, зміна чисельності, зміна складу населення. Депопуляція — це становище, коли смертність перевищує народжуваність. Україна опинилась у глибокій демографічній кризі. Що її характеризує? По-перше, депопуляція, тобто смертність випереджає народжуваність. За прогнозами експертів ООН, якщо така ситуація збережеться й надалі, то в 2050 р. нас залишиться близько 31 млн. чоловік. Для поліпшення ситуації в українських сім'ях повинно народжуватись 3—4 дитини, а за останні 3 роки коефіцієнт народжуваності складає 1,2 дитини на 1 жінку дітородного віку (18-35 років). По-друге, спостерігається старіння населення, тобто значне погіршення його вікової структури: пенсіонерів стає все більше, а людей працездатного віку — дедалі менше. По-третє, значне погіршення фізичного та духовного, морального, психічного здоров'я нації. Так, за рівнем тривалості життя 2003 р. Україна посідала 111 місце у світі, а зростання інфекційних хвороб, епідемії туберкульозу, поширення СНІДУ прогресують жахливими темпами. Тривалість життя чоловіків в Україні всього 62 роки, а жінок - 73 роки. Значно зменшився потенціал здоров'я жінок. А не дуже здорові жінки народжують хворих дітей. Близько 60 % населення перебувають в стані постійного стресу. А кількість наркоманів, залежних від алкоголю, або людей, які потрапили в залежність від деструктивних сект, ігрових автоматів чи комп'ютерних ігор (лудо-манія), ніхто не рахує.
Ризики для репродуктивного здоров’я:
·
Спосіб життя. Хронічний стрес, низька фізична
активність, невпорядковані статеві зв’язки, незбалансоване харчування,
відсутність режиму навчання й відпочинку тощо.
·
Вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
·
Екологія. Забруднення навколишнього
середовища, високий рівень радіації тощо.
·
Соціальне середовище. Низький рівень життя,
безробіття тощо.
·
Спадковість.
·
Недоступність або низька якість медичних
послуг.
·
Недоступність послуг з консультування та
інформування.
Згідно з українськими та світовими
даними, основними проблемами репродуктивного здоров’я є:
·
материнська і дитяча смертність;
·
інвалідність серед дітей;
·
високий рівень абортів;
·
невиношування вагітності;
·
високий рівень ускладнень вагітності та
пологів;
·
поширеність жіночої та чоловічої безплідності;
·
захворюваність населення на ЗПСШ.
Загальні рекомендацій щодо збереження репродуктивного здоров’я:
- здоровий спосіб життя (збалансоване харчування, помірні фізичні
навантаження, підтримання нормального індексу маси тіла);
- мінімізація рівня стресу (у т. ч. пошук та вибір відповідних засобів
нормалізації психоемоційного стану, наприклад, медитація, хобі,
відвідування психолога);
- своєчасне лікування загальносоматичних захворювань та хвороб статевої
системи;
- регулярні профілактичні огляди, обстеження у профільних спеціалістів,
скринінги репродуктивного здоров’я;
- поінформованість про сучасні технології відкладеного материнства та батьківства (це питання можна обговорити з репродуктологом).
Немає коментарів:
Дописати коментар