Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

вівторок, 14 січня 2025 р.

9 клас 14.01.25 Урок № 17

 Тема: Самореалізація особистості. Самопізнання і формування особистості.           Домашнє завдання: Опрацювати інформацію в підручнику (§10-11, ст.51-58); письмово виконати завдання «Моделюйте – набувайте життєвих навичок» (ст.54).

Епіграф до уроку: «Доки ми не пізнали, що всередині нас, яка користь знати, що зовні нас? Та й чи можна, не пізнавши себе, пізнати світ?» Григорій Сковорода

Самореалізація – це здатність людини пізнати себе і здійснити своє покликання. Кожна людина має потребу у самореалізації, однак не всі усвідомлюють ї ї значення. Автор теорії потреб А. Маслоу вважав, що люди часто відмовляються від можливостей самореалізації й тому не такі щасливі, якими могли б бути, адже якість нашого життя безпосередньо пов'язана із задоволенням вищих потреб, у тому числі й потреби у самореалізації. Мистецтво самореалізації – це здатність усвідомити і реалізувати свій особистий потенціал, спроможність жити динамічно і натхненно, рости, розвиватись, удосконалюватися, рухатись уперед, ставити перед собою амбітні цілі й досягати їх, долаючи перепони, знаходячи оптимальні рішення для себе й оточення. Самореалізація можлива, коли людина визначила її стратегію – шляхи особистісного розвитку і самовдосконалення. 

Стратегія самореалізації має п'ять складових: 

  1. Самопізнання і самооцінка.
  2. Самовизначення.
  3. Саморегуляція.
  4. Самоосвіта.
  5. Самовиховання. 

Науковці стверджують, що для формування власної особистості людина пови­нна:

По-перше, пізнати себе: що я за людина? яка я людина?

По-друге, визначитися, чи подобаюся я самому собі, що я хотів би змінити в собі, тобто сформувати певний ідеал власної особистості.

По-третє, розробити систему самовиховання.

Самопізнання – це процес відкриття себе, пізнання свого внутрішнього світу, сильних і слабких сторін своєї особистості.  Людині важливо все знати про себе. Але в першу чергу її цікавлять власні фізичні властивості, моральні якості, інтереси, потреби, прагнення, бажання. Звичайно, цим не скінчається шлях самопізнання. Протягом усього життя людина пізнає себе у різних вимірах. Філософи стверджують, що шлях до пізнання самого себе найскладніший.

Як відбувається самопізнання?

Самопізнання – це складний процес внутрішньої роботи над собою.  Самопізнання відбувається через застосування таких методів, як: самоспостереження, самокритика, самоаналіз.

Самопізнання у підлітковому віці зосереджено на пошуку відповідей на запитання про себе самого, на пошуку власної ідентичності в чомусь подібний до складання пазла, на часточках якого зображено:

  • ваші інтереси; 
  • ваші цілі і плани; 
  • ваші уподобання (що ви любите і чого не любите); 
  • ваші таланти і здібності; 
  • ваші можливості і обмеження; 
  • те, що ви цінуєте, у що вірите; 
  • ваші досягнення і життєвий досвід. 

 Краще пізнати себе допомагають численні психологічні тести. Самовиховання - свідома діяльність особи, спрямована на формування своєї особистості. Способи саморегуляції: самопідбадьорення, самонаказ, самовладання, са­мообмеження, самонавіювання, самостимулювання.

Як і кожен етап людського життя, юність має самостійну цінність і виконує особливу місію. У цей відносно невеликий період формуються життєві очікування і світогляд людини, система її цінностей і характер, відбуваються процеси самопізнання і самовизначення.                           Підлітковий вік відіграє важливу роль у житті людини. У цей період формується світогляд, система цінностей і характер, відбуваються процеси самопізнання і самовизначення, у тому числі й вибір майбутньої професії. Рівень благополуччя людини пов’язаний із можливістю її самореалізації у різних сферах життя. У наш час кожен має можливості для самореалізації.

10 порад від Альберта Ейнштейна

1. Будьте цікавими.  

2. Будьте наполегливими.  

3. Зосередьтеся на чомусь важливому.  

4. Уявляйте. Уява – це сила. 

5. Здійснюйте помилки.  

6. Живіть сьогоденням. 

7. Створюйте цінності.

8. Не повторюйтесь. 

9. Знання приходить з досвіду.  

10. Вивчіть правила, а потім грайте.

Вислови відомих людей про життя

Доля - це не випадок, - це вибір. Доля - це не те, чого потрібно чекати. Доля - це те, чого потрібно досягти.   Вільям Дженнінгс Браян                                                                                                                                                                                          Найважливіше — це навести порядок у себе в душі.  Бернард Шоу                           

Сьогодні -  тільки  один   з   багатьох,   багатьох   днів,  які ще попереду.  Але,   можливо, ці  майбутні дні  залежать  від  того,  що  ти  зробиш  сьогодні.                                                                                                                 Ернест Хемінгуей

Бог продає нам усе ціною праці. Леонардо да Вінчі                                                      Зірвана квітка повинна бути подарована, розпочатий вірш -    дописаний,   а улюблена жінка - щаслива, інакше й не варто було братися за те, що тобі не під силу.                                                                                                                                          Омар Хайям

Це щастя: мати таку долю, як у мене... Чуюся добре, бо нікому не зробив                    зла, бо дбав не тільки про себе. І від того мені світло на душі. Василь Стус                                                                                                                                                              Людині мрії потрібні не менше ніж повітря, однак мріями не потрібно дихати – їх   потрібно   втілювати  в    реальність.   Маленькими кроками,  великими зусиллями, долаючи сотні перешкод. головне не зупинятися. Ельчин Сафарлі                           

Міняйте світ до кращого, дбайте про нього, бо ви в ньому живете. 

 Андрій Кузьменко

Майдутнє - це не те, куди ми йдемо, а те, що ми створюємо. Дороги слід не шукати, а будувати. Сам процес будівництва змінює як самого творця, так і його долю. 

 Джон Шаар

Ми прийшли в це життя, щоб жити самим, а не судити інших, хороші вони чи погані. Свої моральні судження треба залишити при собі.  Оскар Уайльд                    

                             Бесіда за Біблією

Кожна людина прагне дістати відповіді на пи­тання:

-     Хто я? Навіщо живу? Чого можу досягти? Як жити?

Біблія є тим дороговказом, який повинен визна­чати життєвий шлях людини, тільки тоді люди­на досягає щастя, духовно визначається і зростає, несе користь людям і суспільству взагалі. Так, Бі­блія говорить, що кожен повинен:

відходити від зла (Рим.12,9; 1 Фесал.5,22);

слідкувати за тим, що говориш (Ефес.4,29; Колосянам 3,8);

любити ближнього (Римл.13,9);

-  говорити правду (ЕфесА,25).

      https://happymind.help/teen/


Немає коментарів:

Дописати коментар