Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

вівторок, 28 січня 2025 р.

7 клас 29.01.25 Урок № 22

Тема: Дорослішай та радій життю. Особливості психічного, духовного розвитку підлітків. Проєкт «Я обираю здоровий спосіб життя».                                                    Домашнє завдання: опрацювати §9 (ст.97-102), заповнити мапу думок на ст.102.

Епіграф: «Посієш  вчинок  збереш звичку,  посієш  звичку    збереш  характер,  посієш характер    збереш  долю».                                                                                                       Народна мудрість

Притча «Сад короля»

  Одного разу король зайшов до саду і побачив дерева, кущі й квіти, які в’янули та гинули. Дуб сказав, що помирає, тому, що не може бути таким високим,як сосна. Коли король звернувся до сосни, то дізнався, що вона сохне тому, що не може давати виноград, подібно виноградній лозі. А лоза гинула тому, що не може квітнути, наче троянди… Невдовзі король знайшов одну рослину, яка звеселила його серце, була свіжою та квітучою. Після розпитувань він отримав таку відповідь: «Я вважаю це саме собою зрозумілим, адже коли ти посадив мене, то хотів отримати радість. Якби ти хотів дуб, виноград або сосну – ти посадив би їх. Тому я думаю, що не можу бути нічим іншим, крім того, що я є. І я намагаюся розвивати свої кращі якості».

Висновок. Ви не можете бути ніким іншим, а лише тим, хто ви є.  Життю і всьому тому, що (хто) вас оточує, ви потрібні саме таким.

Основний зміст та специфіку всіх сторін розвитку у підлітковому віці визначає перехід від дитинства до дорослості. У всіх напрямках відбувається становлення якісних новоутворень.          Серед умов сучасного життя вирізняють такі, що сприяють становленню дорослості підлітків (акселерація фізичного та статевого дозрівання, інтенсивне спілкування з однолітками, більш рання самостійність через зайнятість батьків, величезний потік різноманітної за змістом інформації тощо), і такі, що гальмують цей процес. Соціальна активність підлітків спрямована насамперед на прийняття та засвоєння норм, цінностей і способів поведінки, характерних для світу дорослих та стосунків між ними.                                                                                           Криза 13 років. Ламання старих психологічних структур, характерне для цього віку, призводить до справжнього вибуху непокори, зухвальства та важковиховуваності (так звана «криза 13 років»). Основну причину таких бурхливих проявів одні психологи вбачають у тому, що дорослі не змінюють своєї поведінки у відповідь на появу в підлітків прагнення до нових форм взаємин із батьками та вчителями. Інші розглядають «кризу 13 років», як пряме відображення процесу статевого дозрівання, мало пов’язане з особливостями виховання, а треті вважають, що така криза взагалі не є обов’язковою, і в бать ох підлітків її просто не може бути. Сутність кризи полягає в  глибокій, якісній зміни всього процесу психічного розвитку людини, а не в якихось яскравих зовнішніх вираженнях цієї зміни.

Виокремлюють такі виражені симптоми зазначеної кризи:

  1. Зниження продуктивності навчальної діяльності навіть у тих сферах, де підліток обдарований. Регрес проявляється під час виконання творчих завдань, а здатність виконувати механічні завдання зберігається.
  2. Негативізм. Підліток ніби відштовхується від навколишнього середовища, він схильний до сварок, порушень дисципліни, переживаючи водночас внутрішнє занепокоєння, невдоволення, прагнення до самотності та самоізоляції.

Найважливішою ознакою підліткового віку є становлення самосвідомості. Самосвідомість підлітка характеризується передусім почуттям дорослості. Об’єктивної дорослості в підлітка ще немає. Суб’єктивно ж така дорослість виявляється в наступному:

  1. В емансипації від батьків. Підлітки прагнуть, незалежності, суверенності, поваги до своїх таємниць. Виокремлюються «сфери впливу» батьків і однолітків. У питаннях стилю одягу, зачіски, часу повернення додому, способів організації, дозвілля, вирішення шкільних і матеріальних проблем підлітки щораз  більше орієнтуються на однолітків, а не на батьків. Однак у ставленні до фундаментальних аспектів соціального життя основним усе ж таки залишається вплив батьків.
  2. У новому ставленні до навчання. У підлітків розвивається прагнення до самоосвіти, причому часто не пов’язане з навчанням у школі. Багато хто стає байдужим до оцінок. Часто спостерігається розходження між інтелектуальними можливостями й успіхами у школі: можливості високі, а успіхи низькі.
  3. У романтичних стосунках з однолітками іншої статі. Тут має значення не так сам факт симпатії, як форма стосунків, скопійована від дорослих (побачення, розваги тощо).
  4. У зовнішньому вигляді й манері вдягатися.

Духовність — це ідеал, до якого прагне людина у її власному розвитку, орієнтація на вищі, абсолютні цінності. Духовність — це стрижень, фундамент внутрішнього світу людини. Його не можна навчити за допомогою настанов. Можна вказати лише шлях, але не можна змусити ним іти. Ступінь духовного розвитку не завжди визначається віком. Духовно багатою людиною вважають особистість, яка живе в гар­монії із собою і світом, у якої сформовані духовні цінності, тобто ті чесноти, життєві установки, що існують для кожної людини, що становлять її ідеал. Пізнання людиною самої себе, таємниць свого життя — один із її духовних пошуків, що сягає у глибину століть.  До показників духовного зростання відносять:

              усвідомлення значущого вибору (наприклад, замість відвідин нічного клубу провести вечір із хворою бабусею);

              зростання внутрішньої чесності;

              естетична та творча спрямованість;

              людина починає свідомо творити своє життя;

              зростання почуття гармонії світу.

Духовність — це внутрішній світ людини, її стрижень, творча спрямованість. Джерелом духовності є власний внутрішньо-психічний досвід людини. Духовна людина є перш за все моральною людиною, яка думає і діє відповідно до суспільних моральних правил. Саме духовність відрізняє людину її від світу тварин; є тим ідеалом, до якого прагне людина у власному розвитку, формуючи для себе вищі цінності, які є сенсом її життя. Ви самі обираєте, яким буде ваше життя і тільки від вас самих залежить ваше майбутнє. Виникнення мети, прагнення її досягти спонукає нас до дій. Цілеспрямована людина обов’язково здійснить задумане й отримає від цього задоволення. За таких умов особистість стає здатною максимально реалізувати власний потенціал. Але це вже зовсім інший урок який у вас  буде через тиждень. Тому мені б хотілось що ви визначили свої цілі на  тиждень, на рік та 10 років до наступного уроку. Ду­ховний розвиток людини визначає також мету її існування, ідеали й життєві цінності. Духовно розвинена особистість не тільки говорить про загально­людські принципи морально-етичного плану, але й намагається жити згідно з ними. Така поведінка свідчить про те, що людина духовно здорова.  Ми повинні відповідати за свої вчинки, цінувати життя, ша­нувати батьків, виконувати 10 заповідей Божих. Забудьмо образи й незгоди. Відкриймо своє серце і душу для близьких і рідних, для друзів. Творіть добро на цій землі. Звичайно, кожному з нас хочеться жити щасливо. А цього не­можливо досягти без людських моральних принципів. Щодня ми творимо книгу життя. Нехай же сторінки в ній будуть світлі, чисті і прекрасні. Хоч би над вами було  постійно сто вчителів – вони не зможуть змусити вас чинити так, а не інакше, якщо ви самі не поставите перед собою якусь мету. Усім зрозуміло: все, що роблять для вашого здоровя, для вашої привабливості, не може бути небажаним чи неприємним. Тільки декому іноді не вистачає сили волі, дехто просто лінується виконувати всі приписи і норми культурного життя. Навчіться вимагати самі від себе, виховуйте себе такими, щоб ви самі собі подобались. Адже лише частка того, що ми називаємо красою, дається природою, решта залежить від самої людини. Бажаю вам бути завжди здоровими і красивими, духовними та психічно врівноваженими!

9 клас 28.01.25 Урок № 19

Тема: Профорієнтація. Критерії і мотиви для вибору професії. Вибір професії згідно з власними бажаннями, здібностями і перспективами на ринку праці. Практична робота № 16 «Виявлення професійних схильностей.»                                                                                                         Домашнє завдання: Опрацювати інформацію в §13 (ст.62-64), зробити колаж про одну професію (не обов"язково майбутню).        

Епіграф: «Коли корабель не знає в який порт рухається, то ніякий вітер йому не буде попутним».Сенека (давньоримський  філософ)                                                                                                                                                         Ким ти хочеш бути як виростеш?» - це питання одне із тих, що задають найчастіше. Вибір професії порівнюють із другим народженням людини.  Ми живемо в країні, яка поступово рухається в напрямку європейського життя, запроваджуються різні стандарти, вимоги для здобуття професій та виникає потреба в нових. Перед молоддю поступово з’являються необмежені можливості для набуття будь-якої професії. Саме тому потрібно добре усвідомлювати, як важливо обрати професію до душі, щоб вона не стала тягарем, а приносила лише задоволенення. Вибір професії — це важливий крок у доросле життя. Це велика відповідальність перед батьками, перед суспільством, а найголовніше перед собою. Робота і все, що з нею пов'язане, займає більшу половину життя людини. Знайти себе в світі професії – означає  відчувати себе потрібним людям, гідно заробляти; розкрити свої здібності, досягти вершини успіху. Від того, як людина працюватиме, буде залежати майбутнє не тільки її сім’ї, а й держави. Сьогодні у світі існує понад 60 тис. професій. «Професія (від лат. profession — офіційне заняття, спеціальність) -  вид трудової діяльності людини, яка передбачає оволодіння комплексом спеціальних теоретичних знань і практичних навичок у результаті спеціальної підготовки». Світ професій безмежний, цікавий, на будь-який смак. Вибір професії у наш час – велика справа. Професія – це наше життя. Можливо, ви ще не замислювались, яке то щастя мати хорошу роботу, займатися улюбленою справою, одержувати достойну зарплату? Треба не просто працювати, а працювати творче, щоб отримувати насолоду від виконаної роботи. Коли робота виконана на совість, з душею, вона приносить не тільки втому, але й велику радість, задоволення. Звичайно, успішне вирішення проблеми вибору майбутньої професії залежить від багатьох обставин життя молодої людини. Але провідну роль тут відіграє вміння правильно планувати своє життя, будувати життєвий прогноз, передбачати можливі наслідки власних рішень і вчинків.  В світі існує близько 60 тис. різних професій. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд критеріїв – власні бажання, психологічні особливості, здібності та можливості, потреби ринку праці, характер праці. Важливо прийняти правильне рішення, усвідомити формулу вибору професії.  Існує формула вибору професії, яка поєднує три компоненти: «хочу» - «можу» - «треба».                                                                 ХОЧУ – вибір професії має відповідати вашим бажанням.                                                   МОЖУ-  обираючи професію треба враховувати власні здібності, можливості, характер, стан здоров’я.                                                                                                                                          ТРЕБА -  брати до уваги сучасну потребу в цій професії, оцінити її перспективи на ринку праці.                      т                                           Глосарій:                                                                                                                                     Професія – це рід трудової діяльності людини, яка володіє комплексом спеціальних знань, практичних навичок, одержаних шляхом спеціальної освіти, навчання чи досвіду, які дають можливість здійснювати роботу в певній сфері виробництва.                                      Спеціальність - вид занять у межах однієї професії.                                                      Професіонал – людина яка зробила якесь заняття предметом своєї постійної діяльності. Добрий фахівець, знавець своєї справи, спеціаліст.                                                                                     Ринок праці це система суспільних відносин, пов'язаних з купівлею і продажем трудових послуг працівників. Сфера формування попиту і пропозиції на робочу силу за допомогою ціни на працю.                                                                                                                                         Вакансія наявність  вільного робочого місця або посади на яку може бути прийнята людина.  Заробітна плата - винагорода, обчислена, зазвичай, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ними роботу. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд критеріїв – власні бажання, психологічні особливості, здібності та можливості, потреби ринку праці, характер праці.

Критерії вибору професії. Чинники, що впливають на вибір професії.

           Позиція батьків та старших членів родини;

           Вплив друзів на вибір професії;

           Вплив педагогів на вибір професії;

           Особисті професійні плани;;

           Інформованість про професії;

           Уподобання;

           Конкурентоспроможність професії на ринку праці.

Як визначення схильностей впливає на вибір фаху? Для такого вибору потрібно знати свої індивідуальні особливості, інтереси, схильності. На основі розвитку стійких інтересів формується схильність, прагнення людини до певного виду діяльності. Інтереси та схильності можна визначити за допомогою спеціальних методик, розроблених ученими-психологами. Для широкої орієнтації у світі професій доцільно скористатися умовною системою розподілу їх за предметом праці, розробленою психологом Є.О. Климовим. Він розподілив професії на п'ять типів:
 Перший - «людина — людина», коли доводиться працювати переважно з людьми, групами і спілками людей, колективами.
Другий - «людина — техніка», коли головним предметом праці є технічні системи, механізми, матеріали, технічні об'єкти.
Третій - «людина — природа», коли головним предметом праці є живі організми (рослини, тварини).
Четвертий - «людина — знакова система», коли провідним предметом праці є умовні знаки, цифри, коди, природні та штучні мови, ноти тощо.
П'ятий - «людина — художній образ», коли головним предметом праці стають художні образи, умови їхньої побудови.
Користуючись методиками дослідження схильностей та інтересів, ви можете визначити свою схильність до певного типу професій
.

https://onlinetestpad.com/ua/test/846652-ea-klimova-ddo

https://onlinetestpad.com/ua/test/576653-profesijni-skhilnosti

 Головна професія для вас зараз – це навчання в школі. Навчайтесь старанно, наполегливо, пам'ятайте, що знання, які отримаєте у школі, стануть опорою у вашому житті. Ким би ви не мріяли стати, яку б професію собі не обрали, кожен повинен добре знати свою справу, робити  її чесно, вміло, але пам’ятайте, що головною професією для вас сьогодні є професія школяра.        Я бажаю вам, щоб ви завжди твердо знали куди рухається ваш корабель. Попутного Вам вітру. Бажаю зробити в житті правильний вибір.

Рекомендації  «Вибір майбутньої професії»

Вибираючи свою майбутню професію, запам'ятай:

1. Вибір професії - важливий крок у житті кожної людини, тому роби його усвідомлено, враховуючи свої схильності та здібності.

2. Розділяй професії на хороші та погані, цікаві й нецікаві, важкі й легкі.

3. Все залежить не від професії, а від  твого ставлення до неї.

4. Не вибирай професію "за компанію" разом зі своїми друзями. Пам’ятай: те, що підходить твоєму  другові, може не підійти тобі.

5. Радься з батьками, друзями, вчителями, але, беручи кінцеве рішення, прислухайся до своїх бажань та потреб.

6. Запам’ятай, що світ професій набагато більший  кількості шкільних предметів.

7. Не вибирай професію на підставі свого улюбленого предмета у школі або ставлення до вчителя.

8. Збирай як можна більше інформації про різні професії.

9. Вивчай самого себе, май чітке уявлення про свої інтереси та схильності.

10. Уточни, чи є на ринку праці попит на обрану тобою професію.

11. Найди можливість поспілкуватися з представниками обраної тобою професії.

12. Якщо ти невдало обрав професію, пам'ятай, що її можна змінити у будь-якому віці. Для цього потрібно мати лише бажання.

АЛГОРИТМ ПРОФЕСІЙНОГО САМОВИЗНАЧЕННЯ

·         Визначте кілька професій, які вам подобаються, до яких є потяг, існують принципи можливості успішного їх освоєння й працевлаштування.

·         Відшукайте якнайбільше інформації про ці професії, познайомтеся з людьми цих професій.

·         Вислухайте думки батьків, учителів, друзів, проаналізуйте їх.

·         Складіть список суттєвих можливостей професії і проаналізуйте його відносно до своєї мети, очікувань, мрій.

·         Визначте фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної із професій.

·         Зверніться до психолога з проханням визначити ваші інтереси, здібності, темперамент, особливості пам’яті, уяви тощо.

·         Прислухайтеся до своїх відчуттів, інтуїції.

·         «Приміряйте» кожну з професій. Порівняйте і зважте в «плюси» та «мінуси».

·         Зробіть вибір.

·         Упевнено йдіть до мети.

https://hryoutest.in.ua/

https://profi.dcz.gov.ua/

https://osvita.diia.gov.ua/prof-orientation-quiz?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAtNK8BhBBEiwA8wVt9xQehStwo_UmZyO9FaIF7Jls9qPfDo2_AkrVJmYHzvv2tHTAB4vY9BoCQlYQAvD_BwE

понеділок, 27 січня 2025 р.

7 клас 28.01.25 Урок № 21

Тема: Дорослішай та радій життю. Фізичний розвиток підлітків та способи покращення фізичної форми. Проєкт «Я обираю здоровий спосіб життя».                      Домашнє завдання:опрацювати §9 (ст.93-97), зробіть висновок про стан свого фізичного розвитку (зріст, вага, сон, харчування, режим дня, звички) та складіть план його покращення.

Щоб бути здоровим, потрібні власні зусилля, постійні і значні, замінити їх не можна ні чим.  А.Амосов                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 "Бліцкрос"

1) Молодший шкільний вік припадає на навчання в … класах.

2) Навчання в середніх класах збігається з … віком.

3) Підлітковий вік називають ….

4) Основною кризою підліткового віку є ….

5) Пошук власного "Я" в підлітковому віці зумовлює як позитивні явища, так і певні .

6) Ризики підліткового віку можуть стосуватися як фізичної так і …,…,…складових здоров'я.

 Учням, які прагнуть особистісного саморозвитку і самовдосконалення,необхідні знання щодо фізіологічних і психологічних особливостей підліткового віку. Підлітковий вік характеризують як переломний, перехідний, критичний, але частіше як вік біологічного (статевого), психологічного, соціального, духовного дозрівання.                                                                                                                                        Заочна екскурсія в минуле                                                                                                          Протягом століть у художній літературі, в грецьких, римських, іспанських та китайських джерелах, згадували проміжний і порівняно короткий період між дитинством і дорослістю. Є джерела, у яких цей вік визначали як закінчення періоду дикості та початку цивілізації. Французький етнограф і історик Ф.Ариес припустив що термін "підлітковий вік"виник у XIX столітті,коли контроль батьків над розвитком дитини продовжився до шлюбу. Нині в розвинених країнах світу цей період життя має тенденцію до поступового збільшення. Протягом Першої світової війни,технологічний розвиток країн усього світу в сукупності зі швидкими соціальними змінами спричинив необхідність довше вчитися в школі або проходити іншу підготовку, в такий спосіб примушуючи молодих людей лишатися значною мірою у фінансовій і психологічній залежності батьків. 100-200 років тому поняття «підліток» та «підлітковий вік» не існувало. З 11-13 років дітей вже залучали до праці, вони заробляли на життя, працюючи на рівні з дорослими, на фабриках, фермах чи вдома, залежно від того що вимагали від них в сім’ї. 30-ті роки ХХ ст. економіка США опинилася в жахливому стані, скоротилась кількість робочих місць, і молоді люди залишились без роботи. Вони відчували себе тягарем для родини. Тому часто покидали дім у пошуках роботи. Подорожуючи, зустрічали таких же людей як і вони самі, об’єднувалися в групи. Підлітки почали творити власний стиль життя, моду, свою чудернацьку мову, нові стилі музики, танці – субкультуру. Спочатку їх називали teeners, а потім – teenagers.                        Кожен з вас -  неповторна особистість. У кожного є чимало того, чим він міг би пишатися. Натомість багато підлітків думають лише про те, що їм у собі не подобається, що вони хотіли б змінити. Учені виявили,що хлопці переважно бажають ґрунтовних змін: «я хотів би стати високим та струнким, мати розвинені м'язи»,а дівчата – конкретних: «Мені  б хотілося змінити кінчик носа, колір очей, зачіску». У цьому віці особливо помітна різниця у фізичному розвитку. Труднощі зростання в цьому віці пов’язані в першу чергу з соматичним та статевим розвитком. В декого починається пубертатний період і вони виглядають старшими за однолітків. Ці проблеми найбільш характерні для дівчаток, адже їх статеве дозрівання починається в середньому на 2 роки раніше за хлопців. Підвищується інтерес до своєї зовнішності, формується повний фізичний образ «Я». через це вони можуть стати об’єктами недобрих жартів, образ (навіть з боку дорослих). Необхідно вчити підлітків правильно реагувати на критику (справедливу і несправедливу). Старші підлітки потребують правильної організації діяльності, забезпечення фізичного навантаження, режиму дня та праці.                        Біологічне дозрівання – сукупність фізіологічних змін в організмі,що наближаються до дорослості. Якщо акцентувати увагу на біологічному, то можна побачити, що в межах підліткового віку (11-14 років,а дехто розширює до 10 – 16 років) відбуваються важливі фізіологічні процеси. За швидкістю біологічних перетворень організму цей період посідає почесне місце поруч із ембріональним періодом та періодом дитинства. Проявами цього є прискорення темпів росту тіла в довжину,швидкий розвиток репродуктивних органів, поява вторинних статевих ознак, таких як оволосінні, збільшення м’язової та жирової маси,гепі талій. Відбувається ствердіння скелета, вдосконалюється м’язова система,однак нерівномірність розвитку серця і кровоносних судин, а також посилена діяльність залоз внутрішньої секреції. ,часто спричинюють тимчасові розлади кровообігу, напруження серцевої діяльності,посилення збудливості дітей, що виражається в нервозності, швидкій втомі, запамороченнях і підвищеному серцебитті. Нервова система підлітка ще не зовсім готова витримати сильні, тривалі подразники, часто перебуває під їхнім впливом у стані загальмованості або сильного збудження. Значно активніше починає працювати ендокринна система організму.

Є певні показники фізичного розвитку підлітка, які можна відслідковувати для того, щоб визначати, чи все гаразд зі здоров’ям, чи вчасно відбуваються відповідні зміни. Які це показники? Учені розрізняють суб’єктивні та об’єктивні показники здоров’я. До суб’єктивних показників стану здоров’я належать показники самопочуття, працездатності, сну, апетиту, настрою. Об’єктивні показники стану здоров’я пов’язані з вимірюваннями маси тіла, зросту, окружності грудної клітки (плеча, стегна, гомілки), частоти дихання, пульсу. Універсального критерію для оцінки здоров’я вчені поки що не виробили. Зазвичай із цією метою використовується сукупність тестів. Якщо стежити за показниками стану фізичного здоров’я в підлітковий період, то можна робити висновки про те, наскільки успішно відбувається фізичне дорослішання організму. У разі, коли цей розвиток не відповідає віковим вимогам, необхідно вживати заходів, які допоможуть виправити ситуацію. Є прості методи самоконтролю, які можна застосовувати самим у домашніх умовах. Перше, що свідчить про стан фізичного здоров’я,— це самопочуття. Відчуття бадьорості і сили, почуття впевненості в собі, життєрадісність, глибокий сон, хороший апетит говорять про те, що фізична складова здоров’я не викликає занепокоєнь. Друге — це здатність справлятися з фізичними навантаженнями. Якщо ви успішно навчаєтеся, протягом дня ефективно працюєте, увечері можете виконувати необхідну повсякденну хатню роботу, легко витримуєте тривалі поїздки в громадському транспорті — значить, ваш фізичний розвиток протікає нормально. Але такі оцінки здоров’я є суб’єктивними, тобто вашими особистими оцінками. До показників фізичного розвитку підлітка належать також особливості постави, форма хребта, форма грудної клітки, будова ніг і форма стопи.                                                                                                                                                                                 Способи покращення фізичної форми                                                                                                          Треба враховувати позитивні чинники, які сприяють розвитку всіх складових здоров’я. Підліток може використовувати різні способи покращення своєї фізичної форми. Перш за все, це фізичні вправи, активний рух, відмова від пасивного відпочинку. Важливо розуміти, що м’язи людини створені для роботи, руху, постійної активності. Плавання, катання на велосипеді, рухливі ігри на свіжому повітрі, футбол, волейбол, бадмінтон та інші заняття фізкультурою покращують фізичну форму, зміцнюють здоров’я, роблять підлітка привабливим, красивим. Активний спосіб життя не вимагає особливого нагляду, підліток може сам обирати, чим саме займатися. Але якщо йдеться про спеціальні тренування, то перед тим, як приступити до занять, треба порадитися з лікарем і знайти професійного тренера, який буде з вами займатися. Фізичні навантаження для підлітків треба правильно підбирати і дозувати. Інакше можна зіпсувати процеси нормального росту й розвитку, нашкодити підлітку. Правильне, раціональне харчування теж сприяє поліпшенню фізичної форми. Важливо те, що ми їмо, у якій кількості, з якою періодичністю. їжа впливає на людину значно сильніше, ніж ми можемо припустити. Не випадково кажуть: «Ти є те, що ти їси».                                                                                                                      Важливим показником фізичного здоров'я є нормальна вага і добра фізична форма,можна визначити ідеальну масу тіла. ІМТ- це розрахункова величина, яка дозволяє орієнтовно оцінити ступінь відповідності маси людини та її зросту. Показники ваги та зросту дитини потрібно занотувати і здійснити розрахунок індексу маси тіла за формулою: ІМТ = маса тіла (кг) / зріст2 (м2). Наприклад, людина має зріст 1,70 м і масу тіла 67 кг. Тоді її ІМТ дорівнює 67: (1,7 × 1,7) = 23,18.                                                 Таке співвідношення може дати інформацію про те, чи є маса недостатньою, нормальною, надмірною. Якщо ваша ІМТ від 18,5 до 24,9 одиниць - ваша вага у нормі. Якщо він дещо вищий або нижчий за норму. Хвилюватися не варто, адже в підлітковому віці тіло росте не рівномірно( то в ширину, то у висоту). Та якщо ІМТ менший за 15 чи більший за 30 одиниць - треба звернутися до лікаря.

Пам’ятка підлітку

1.      Пам’ятай, твоє здоров’я – у твоїх руках!

2.      Дотримуйся режиму дня.

3.      Вживай здорову їжу.

4.      Загартовуйся, роби зарядку.

5.      Вживай вітаміни.

6.      Здійснюй профілактику захворювань.

7.      Відвідуй гуртки і секції.

8.      Будь прикладом у збереженні та зміцненні здоров’я!