Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

вівторок, 5 листопада 2024 р.

7 клас 06.11.24 Урок № 9

 Тема: Відпрацювання навичок безпечної поведінки у воєнний час. Проєкт «Щит безпеки». Комплексна підсумкова робота №1 «Гр.1 Безпека», «Гр.2 Здоровя», «Гр.3 Добробут».

Домашнє завдання: Ознайомитися з інформаційними джерелами про безпеку у воєнний час за QR-кодом на ст.39, про самодопомогу та долікарську допомогу до ст.41, усно відповідати на запитання після відео.

Інформація про Дрон- Shahed

Дрон Shahed має декілька модифікацій. Наразі Росія застосовувала в Україні безпілотник-камікадзе Shahed 136. Цей баражуючий боєприпас призначений для ураження цілей на дальній відстані, на які наводиться за супутниковими координатами. Він запускається з пускової платформи, має двигун, за допомогою якого набирає швидкість та висоту. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.                                         

Характеристики Shahed-136: що він може вражати

·  заявлена Іраном дальність польоту — до 2500 км, проте за різними оцінками дальність складає 200-900 кілометрів;

·  вага — 200 кг;

·  довжина — 3,5 метри;

·  розмах крил — 2,5 метри.

Це дрон, який за заданими координатами летить до цілі, влучає в неї та вибухає. Заявлена відстань до 2500 кілометрів. Насправді вона значно менша, тому що його вага — 200 кілограмів, бойовий заряд — понад 40 кілограмів. БПЛА Shahed-136 мають 40 кілограмів вибухової речовини: цього достатньо, щоб знищити важкоброньовану техніку або зруйнувати кілька квартир у будинку. Якщо дрон-камікадзе виходить за свій радіус наведення, то у нього значно знижується точність, тому для наведення його завжди супроводжує інший безпілотник. Коли він втрачає сигнал від системи наведення, то може влучити у будь-який об'єкт. Летить такий безпілотник на висоті від 60 до 4000 метрів з крейсерською швидкістю близько 180 км/год. БПЛА має гучний двигун MD 550 або 3W, тому ударний дрон можна почути за кілометри.

Як збивати дрони-камікадзе Shahed-136

Найбільш ефективними для збиття дронів-шахідів можуть бути зенітні установки, зокрема, "Гепарди". Більш щільне розміщення зенітно-ракетних комплексів сприятиме тому, що дрони будуть збивати більш ефективно. Загалом знищити безпілотник можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити за допомогою радару.  Дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак.

Що робити, коли бачиш в небі безпілотник-камікадзе

НЕ НЕХТУВАТИ сигналами повітряних тривог та переходити в укриття. При наближенні дрона-камікадзе, як правило, в повітрі чутно роботу його двигуна, звук схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили. Варто оцінити обстановку навколо, триматися осторонь адміністративних будівель, стратегічних та військових об’єктів, знайти укриття, де перечекати.

Якщо ти опинився під завалами

Якщо трапився завал будинку:

♦ Поклич на допомогу, повідом, де ти знаходишся.

♦ Спокійно чекай, поки розберуть завал.

Якщо тебе ніхто не чує:

♦ Спробуй вивільнити руки і ноги.

♦ Оціни навколишню обстановку.

♦ Обережно розбери завал, якщо це можливо. Намагайся не зачепити те, на чому все тримається.

♦ Якщо ти не впевнений в своїх силах, терпляче клич на допомогу.

♦ Якщо є можливість, скористайся телефоном, стукай по трубах, батареях опалення.

♦ Якщо ніхто не чує, спробуй розбирати завал.

♦ Звільнившись, оглянь себе, за можливості надай собі першу медичну допомогу.

♦ В очікуванні допомоги намагайтеся уникнути переохолождення.

 Як діяти у разі, якщо ти опинився під завалами будинку

 Перше, що потрібно зробити, - припинити панікувати. Як тільки до ДСНС надходить сигнал про обвал будівлі, рятувальники відразу виїздять на місці події. Навіть в умовах воєнного стану! Опинившись під завалами, поклич на допомогу. Якщо хтось відгукнувся на твій голос, повідом, де ти перебуваєш та в якому ти стані. Дочекайся, доки рятувальники вас звільнять.  Якщо ніхто тебе не чує, спробуй вивільнити кінцівки. По можливості визнач, які предмети на тебе упали. Якщо вони – підйомні, починай обережно розбирати завал. Увага! Намагайся не зачепити той предмет, на якому тримається решта. Якщо не можеш визначити, чим тебе завалило або ж ці предмети – надто важкі, продовжуй кликати на допомогу. Не отримав  відповіді – пробуй з більшими силами розібрати завал. Коли вдасться звільнитися, оглянь себе та (при потребі) надай першу допомогу – зупини кровотечу та/або зафіксуй зламану кінцівку.                                         

Що робити, якщо тобі не вдається вибратися зі зруйнованої будівлі?

Повідом, що ти – у небезпеці. Для цього спробуй дотягтися до мобільного телефону. Постукай по трубах чи батареях опалення і голосно поклич на допомогу. Вона обов’язково прибуде, але оскільки зараз рання весна, подбай про те, щоб уникнути переохолодження. Постели щось на підлогу, ляж на бік, підклавши під себе руки та підтягни коліна до грудей. Попри поширену думку, у разі повітряної небезпеки ховатися у ванні небажано. Від ударної хвилі може відколотися та відлетіти плитка. Також є ризик отримати опік, якщо будуть пошкоджені труби з гарячою водою.  

Що робити під час артилерійського чи ракетного обстрілу

Артилерійський обстріл – один із найбільш небезпечних видів вогневого враження під час воєнних конфліктів, в результаті якого можлива велика кількість випадкових жертв серед населення. Про початок обстрілу ти можеш дізнатися почувши віддалені звукипострілів, гуркіт та спалахи впуску ракет. Якщо ти почув свист снаряду (шурхіт), а через 2-3 секунди – вибух, одразу падай на землю.

НЕ ПАНІКУЙ!

Швидко і уважно озернися довкола та знайди місце, де можна сховатися надійніше.

Місця можливого схову:

·  спеціально обладнані бомбосховища;

·  підземні переходи;

·  метро;

·  будь-яка канава, траншея чи яма;

·  широка труба водостоку (максимум на 3-4 метри);

·  вздовж широкого бордюру чи паркану;

·  дуже великий підвал під капітальними будинками старої забудови;

·  оглядова яма відкритого гаража чи СТО;

·  каналізаційні люки поруч із вашим будинком, однак, це має  бути саме каналізація чи водопостачання,(але це крайні випадок) – в жодному разі НЕ ГАЗОВА МАГІСТРАЛЬ;

·  якщо в полі зору немає укриття , куди можна перебігти швидким кидком – просто ляжте на землю і лежіть, закривши голову руками.

ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ТЕБЕ НА ВУЛИЦІ

Якщо артилерійський обстріл застав тебе на вулиці, негайно лягай на землю (канаву, яму), щільно притулися до якогось виступу: бордюру, клумби, забору або якоїсь бетонної конструкції та накрий голову руками. Прийняти лежачу позицію необхідно для того, щоб знизити шанс влучення осколків. Снаряди та міни підриваються у верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву летять на висоті 30-50 см над поверхнею землі. 

ЯКЩО ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ ТИ ЗНАХОДИШСЯ В ТРАНСПОРТІ

У разі якщо обстріл застав тебе та твоїх рідних у маршрутному таксі, трамваї, тролейбусі – вимагайте (змусьте) негайної зупинки транспорт, відбіжіть від дороги в протилежному напрямку від багатоповерхівок та промислових об’єктів і заляжте на землю. Озирнутіть і очима знайдіть більш надійне укриття неподалік. Якщо перші вибухи застали вас в автомобілі: НЕГАЙНО зупиняйте машину, відбіжіть якомога далі від дороги і швидко шукайте укриття.

ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ТЕБЕ В БУДІВЛІ

Негайно зійди у підвал, у випадку, якщо підвал відсутній або зачинений, зайди до сусідів на першому поверсі. Чим нижче спуститися , тим безпечніше. Якщо артилерійський обстріл застав тебе у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йди в кімнату віддалену від напрямку, звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притулися до несучої стіни, не стій напроти. Найчастіше осколки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість завчасно заклей скло вікон скотчем або забарикадуй шафами, це врятує тебе від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами. У приватних будинках можна використовувати льох, але візьми до уваги, що його може завалити. Тому заздалегідь залиш у будинку на видному місці великий помітний плакат із інформацією про твоє місцезнаходження під час обстрілів і розташування льоха. У підвал необхідно взяти телефони, запас води та документи.

ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ

Зачекай приблизно 10хв. Обережно піднімися, уважно оглянь місцевість навколо себе, пересувайся не кваплячись та уважно оглядай маршрут руху, ноги став на вільну від уламків поверхню. Не піднімай з землі жодних незнайомих тобі предметів! Бойові елементи зазвичай розриваються під час падіння, але можуть вибухнути й пізніше, у руках – від найменшого руху або дотику! І найголовніше- якщо ти цивільна особа, НІКОЛИ не одягай військову форму під час бойових дій!

Немає коментарів:

Дописати коментар