Індивідуальне консультування, психокорекція, профорієнтація

вівторок, 8 жовтня 2024 р.

7 клас 09.10.24 Урок № 6

 Тема: Безпека в населеному пункті. Пожежна безпека в громадських місцях. 

Неможливо уявити життя людини без вогню. Усі наші досягнення в культурі, техніці та в господарюванні пов’язані з використанням вогню.

Поясніть, як ви розумієте подані прислів’я.

Іскру гаси до пожежі — біду відводь від удару.

Вогонь і вода добрі служити, але лихі панувати.

Коли ж вогонь для людини — друг, а коли — ворог? Що потрібно робити, щоб запобігти пожежам? Насамперед треба знати, від чого вони виникають. Причини виникнення пожеж можуть бути різними, але деякі чинники відіграють основну роль у сприянні пожежам.

Вогонь – найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого живим не залишає на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що наповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним димом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися.

Пожежа — процес неконтрольованого горіння поза визначеним для цього місцем, що поширюється в часі та просторі. Пожежа супроводжується характерними явищами, які створюють реальну небезпеку для життя та здоров’я людей, приносить матеріальні і моральні збитки. Зокрема, людина може отримати опіки поверхні тіла, органів дихання, очей. Будівельні конструкції, падаючи, можуть її травмувати.

Дим — це завислі в повітрі тверді частинки й краплини речовини, що подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів та очі. До того ж дим різко погіршує видимість довкола. Наслідком горіння є виділення чадного газу й інших токсичних речовин, які спричиняють сильне отруєння організму людини.

З метою оголошення про пожежу в громадських будинках установлюють наступні системи оповіщення:

- звукові (дзвінки, сирени, гудки);

 - мовні (мікрофони, гучномовці, радіо, магніто­фони, стаціонарні підсилювачі);

- світлові системи оголошення (табло, покажчики й знаки).

У закладах освіти повідомлення про пожежу здійснюють через звукову пожежну сигналізацію, по шкільному радіо або телефону, шкільним дзвінком (він може бути дуже довгим або три дзвінки з певною повторюваністю). За попередньою домовленістю про це знають учителі, учні / учениці та їхні батьки чи близькі люди, технічний персонал (пригадайте інструктаж у перший день навчального року).  У коридорах можуть установлювати ручні пожежні оповіщувачі. Якщо виникла пожежа, розбивають скло й тиснуть на кнопку.

Пожежа є серйозною загрозою для життя, здоров’я та безпеки людей. Тому основне завдання — це збереження власного життя та життя всіх, хто знаходиться в небезпечній зоні. Коли пожежа виникає в будь-якому приміщенні, єдиний шлях — це евакуація.

Евакуація — це процес організованого самостійного руху людей безпосередньо назовні або в безпечну зону з приміщень, де є можливість впливу небезпечних факторів пожежі.

Коли ви отримали повідомлення про пожежу, необхідно знайти шляхи евакуації, а в цьому вам допоможуть план евакуації та вказівні знаки пожежної безпеки. Шлях евакуації є основним чинником безпечної евакуації під час пожежі. У всіх громадських місцях, які ви відвідуєте, у вашому навчальному закладі на видному місці розміщений план евакуації, де позначені шляхи евакуації в разі надзвичайної події. Указівні знаки пожежної безпеки позначають місця, де розміщені вогнегасники, пожежні крани, гідранти, евакуаційні виходи. Знаки пожежної безпеки, установлені біля входу в приміщення, означають, що дія цих знаків охоплює все приміщення.

До ознак горіння належать: полум’я, дим, запах диму, характерне потріскування. Для виникнення пожежі достатньо однієї або кількох умов: необхідний вміст кисню в навколишньому повітряному просторі, наявність легкозаймистих і горючих матеріалів і речовин, джерело вогню — непогашений недопалок, багаття, сірник тощо.

Первинні засоби пожежогасіння слугують для гасіння пожеж в початковій стадії їх розвитку до прибуття пожежних підрозділів .

Школи забезпечені наступними засобами пожежогасіння:

- пожежними кранами;

- пожежними щитами;

- вогнегасниками.

Найефективнішим із технічних пристроїв, призначених для гасіння пожеж на початковій стадії їхнього виникнення, первинним засобом пожежогасіння є вогнегасник. Розрізняють кілька типів вогнегасників, основними є:

-                     вуглекислотний (ВВК) —для гасіння електричних приладів

-                     порошковий (ВП) — для всіх видів пожеж.

-                     водопінний (ВП) — для твердих предметів, а також горючих і легкозаймистих речовин.

Для запобігання надзвичайним ситуаціям і реагування на них в Україні діє Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС), яка є центральним органом виконавчої влади,

Усі, хто виявив пожежу або її ознаки, зобов’язані: негайно повідомити про це за телефоном 101 у пожежну частину (потрібно чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); під керівництвом дорослих розпочати евакуацію з будівлі в безпечне місце відповідно до плану евакуації, який розміщено на поверсі. Коли ви опинилися в зоні пожежі, захищайте органи дихання і намагайтеся якнайшвидше вибратися з неї. Якщо впевнені, що вашому життю та здоров’ю нічого не загрожує, загасіть пожежу на початковій стадії, а для цього дійте швидко й правильно. Вогнегасник — найефективніший засіб пожежогасіння.

Виділяють три стадії пожежі:

Початкова – триває 15-30 хвилин. Якщо пожежу загасити на цій стадії, вона заподіє найменші збитки.

Основна – пожежа швидко поширюється, загасити її дуже важко.

Стадія закінчення – вогонь згасає в міру догоряння матеріалів.


Немає коментарів:

Дописати коментар